Aktualności rok 2016 – archiwum

10 grudzień 2016

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej

Msza św. o godzinie 8.00 i Nieszpory o godzinie 15.00

Serdecznie zapraszamy !

21 listopad 2016

Uroczyste podziękowanie głównym sponsorom budowy nowej świątyni w Loretto.

Polecamyobejrzeć fotogalerię z tego wydarzenia.

13 listopad 2016

Zakończenie Roku Miłosierdzia w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej.

W  Loretto podczas Eucharystii sprawowanej o godz. 10.00 dziękowaliśmy Panu Bogu za nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia i wszelkie łaski, których udzielał miłosierny Stwórca wiernym w naszej świątyni. W Sanktuarium poświecono pamiątkowy krzyż, który stanie się symbolem upamiętniajacym Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w kościele stacyjnym w Loretto. Bogu niech będą dzięki za ten czas łaski.

11-13 listopad 2016

Rekolekcje loretańskie “Dialog małżeński”

15 małżeństw uczestniczyło w rekolekcjach poświęconych wprowadzeniu w praktykę dialogu małżeńskiego, prowadzonych przez Barbarę i Wojciecha Gałązków. Kolejna tura dialogu odbędzie się w Loretto w dniach 20-22 stycznia 2017.

Świadectwo uczestnika rekolekcji “Dialog małżeński”.

Przepraszam, że tak długo zwlekałem aby napisać Ci coś o Loretto. Właśnie jesteśmy na świeżo po powrocie z rekolekcji, które odbyły się tam , więc postanowiłem się zmobilizować. Niech to będzie moje wotum, za to co doświadczyłem tam:).

 

Doświadczenia tego wyjazdu  były odmienne… ale nie w negatywnym sensie. Dwa, trzy dni przed wyjazdem czytałem fragment książki “Oczami Jezusa” Carvera Alana Amesa, który opisywał dom rodziny dorosłego Jezusa. Co uderza w tym opisie to miłość i ciepło Maryi, która dla wszystkich miała otwarte serce. Takie proste, do którego się intuicyjnie lgnie…chce się przytulić, być obok. I tego doświadczyłem w Loretto… Doświadczyłem atmosferę domu w Nazarecie…otwartego na tych, których Jezus tam

podsyła aby mogli się ogrzać, pobyć zwyczajnie z Maryją…pójść z Nią do studni i zaczerpnąć  Miłości Bożej… Domu, który wzbudza pragnienie , aby samemu go naśladować. Taki Nazaret dla własnych dzieci, gdzie Bóg dzięki naszym modlitwom, postawie działa przez nie szczególnie.

Może to o czym pisze to duża przenośnia, ale doświadczając życzliwości osób , które spotyka się w Loretto , radosna atmosfera posiłku, brak całego pędu współczesnego świata oraz  modlitwa…dają odczuć że to Dom Maryi… i pewnie tam, jak zwykle bez słowa ale swoje robiąc towarzyszy nam Józef.

Wracając jednak do wspomnień moich pierwszych rekolekcji w Loretto co mnie poruszyło to doświadczenie takiej “oazy”, tak blisko Warszawy. Czasem człowiek aby odpocząć od miasta wybiera się daleko w świat, a tu 60 km od domu… i cisza, piękny las oraz błogosławiony brak zasięgu (co by zły z butami się nie pchał). Siedząc , któregoś dnia w pokoju pochylony nad Pismem Świętym pogrążony w medytacji zorientowałem się, że w uszach mi dzwoni i jedynie słyszę delikatny szum sosen, który mnie otacza..

Nic szczególnego, a jednak człowieka w tym szumie dotyka radość bycia częścią Bożego stworzenia…:) A może to nie szum sosen, ale szum Ducha Świętego przychodzącego w łagodnym powiewie.. tak zwyczajnie aby wydobyć z nas pieśń Magnificat…Wiadomo tam gdzie Maryja tam Duch Święty działa.

Na tym kończę. Mam nadzieję, że nie będzie to tylko moje doświadczenie…ale kogoś zachęcę aby odkrył własną historię związaną z tym miejscem.

 

Przybytku Ducha Świętego, módl się za nami:)

 

Z Panem Bogiem

11 listopad 2016

Święto Niepodległości

Ojcze, który siedzisz na niebieskim tronie,
troskliwym okiem patrząc na ziemię,
obejmij ramieniem Twoją wierną córę,
co zowie się Polską – Polan imieniem.

Niech kroczy przez wieki w szatę chrztu odziana,
którą jej niegdyś Mieszko darował
i niechaj ją chroni Matki płaszcz królewski
rozpostarty nad nią od Jasnej Góry.
Niechaj Twoja chwała na ustach jej dzieci
rozbrzmiewa z mocą pośród państw świata.
Niechaj nie ulegnie syn tej polskiej ziemi
podszeptom niszczącym wiarę i honor. Amen.
Miechów, 16 kwietnia 2016

10-18 listopad 2016

Nowenna przed Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą [wraz ze swymi władzami duchownymi i świeckimi], by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród.

Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie.

Pragnąc uwielbić majestat Twej potęgi i chwały, z wielką wiarą i miłością wołamy:

Króluj nam Chryste!

20 październik 2016

Siostry z diecezji warszawsko-praskiej w Loretto

Październikowe spotkanie Sióstr Przełożonych diecezji warszawsko-praskiej odbyło się w Sanktuarium w Loretto w dniu 20.10.2016 r. Program rozpoczęto godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu, po czym s. Klara Bielecka, przełożona wspólnoty loretańskiej, przybliżyła wszystkim historię sanktuarium, jego duchowość oraz sylwetkę fundatora tego miejsca, bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Eucharystię koncelebrował ks. Grzegorz Zagórowski z miejscowym ojcem sercaninem Wojciechem Kotowskim. Kolejnym punktem programu była agapa – smakowanie loretańskiej pizzy i ciast wypieku s. Faustyny Wódki oraz spacer po Loretto.

W drugiej części spotkania s. Klara Bielecka zdała relacje z ogólnopolskiego zebrania referentek diecezjalnych d/s Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, które odbyło się w Sekretariacie Episkopatu w Warszawie w dniu 14.10.2016 r. Ks. Grzegorz Zagórowski ubogacił zebrane Siostry konferencją na temat “Misje ad gentes – idzie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”. Był też czas na wspólną wymianę doświadczeń, komunikaty. Pani Loretańska i bł. ks. Ignacy Kłopotowski zatroszczyli się o hojne pośrednictwo łask dla 80 osobowej grupy Sióstr.

17 październik 2016

Ks. Abp Henryk Hoser SAC na rozpoczęciu roku propedeutycznego w Seminarium w Urlach

Diecezja Warszawsko-Praska

10-16 październik 2016

Rekolekcje prozdrowotne w Żegiestowie

„Równowaga dla duszy i ciała”

Organizator:

SIOSTRY LORETANKI Żegiestów 68
33-370 Muszyna
Zgłoszenia:
s. Anna CSL
e-mail: annakorman@onet.pl
tel. 508 987 563 albo 18 471 72 74
Informacje o diecie: Małgorzata Księżopolska 604 774 577
www.loretanki.pl

23-25 wrzesień 2016

Rekolekcje dla zelatorów

Zapraszamy serdecznie zelatorów kół Żywego Różańca na rekolekcje do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto. W roku Jubileuszowym poprowadzi je ks. Maciej Kosewski — Diecezjalny Moderator Rodzinnych Kół Różańcowych. Hasło rekolekcji:

„Spotkajmy Maryję w Słowie Bożym”

Ten szczególny czas medytacji i skupienia jest dla nas wielkim darem w Roku Miłosierdzia Bożego. Pragniemy pogłębić swoją wiarę i zawierzyć nasze rodziny, wspólnoty, parafie, biskupów i kapłanów Matce Bożej Różańcowej.

Rekolekcje 3 dniowe obejmują pobyt z całodziennym wyżywieniem i noclegiem w domu rekolekcyjnym u Sióstr Loretanek.

11 wrzesień 2016

W Jubileuszowym Roku Jego 150 rocznicy urodzin i 125 rocznicy święceń kapłańskich 19.06.2016 – 7.09.2017 w Loretto powstał Szlak bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego

Na spotkanie z Bogiem i człowiekiem śladami błogosławionego ks. Ignacego Kłopotowskiego

9-11 wrzesień 2016

Zapraszamy do udziału w pieszej pielgrzymce
z Drohiczyna do Loretto w dniach 9-11 września 2016 r.

Hasło pielgrzymki:
„Od chrzcielnicy do grobu bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego”
Trasa pielgrzymki:
Drohiczyn – Sokołów Podlaski – Stoczek Węgrowski – Loretto.
Informacje i zapisy od 22 sierpnia
pod nr. telefonu 85 65 57 808
w godz. 9.00-18.00 (tylko w dni powszednie)

11 wrzesień 2016

Odpust w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej

“Z MARYJĄ NA DROGACH MIŁOSIERDZIA”

Msza Święta o godz. 13.00.

Zapraszamy!!!

plakat pdf  do pobrania

Najważniejszym z wydarzeń w kalendarzu loretańskim jest odpust, który skupia największą liczbę pielgrzymów i wymaga dłuższego przygotowania. W powiecie wyszkowskim nie ma drugiej takiej uroczystości, która by zgromadziła tak liczną wspólnotę. Jubileusz 150 rocznicy urodzin bł. ks. Ignacego oraz 125 rocznicy jego święceń kapłańskich sprawił. że do Loretto 11 września 2016 roku przybyło na odpust przeszło 15 tysięcy pielgrzymów. Po raz pierwszy wyruszyła piesza trzydniowa pielgrzymka z Drohiczyna do Loretto pod hasłem: “Od chrzcielnicy do grobu bł. Ignacego Kłopotowskiego w 150 rocznicę jego urodzin“. Kolejna pielgrzymka wyruszyła o północy z Radzymina oraz wiele innych w nieco późniejszych godzinach. Pielgrzymka z Wyszkowa w tym roku liczyła 2 tys. uczestników. Centralną Eucharystię poprzedziły wyśpiewane Godzinki do NMP, komunikaty, przedstawienie teatralne “Czym się Bogu odwdzięczę“, konferencja ks. Roberta Grzybowskiego “Chrześcijański prymat miłosierdzia“, modlitwa różańcowa oraz koncert Warsztatów Muzyki Liturgicznej z Drohiczyna. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Pikus. Pan Bóg ofiarował tego dnia przepiękną pogodę. Bogu niech będą dzięki za wszystko dobro, które dokonało się tego dnia, a wszystkim Siostrom utrudzonym i posługujących pielgrzymom wielkie Bóg zapłać.

Czas do szkoły!

Wszystkim uczniom w nowym roku szkolnym życzymy jak najlepszych wyników w nauce.

Siostry Loretanki

1-5 sierpień 2016

Zapraszamy serdecznie na warsztaty “ikonopisania”,  które poprowadzi s. Samuela CSL w Domu Generalnym Zgromadzenia przy ul. bł. ks. I. Kłopotowskiego 18 w Warszawie. Zapisy do 20 lipca adres e-mail: loretanki_domgen@op.pl.

Przeczytaj artykuł o naszym kursie ikonopisania.

Modlitwa z pędzelkiem w dłoni.28.08.2016r

29 lipiec 2016

Zapraszamy do galerii zdjęć i obejrzenia relacji z naszych lipcowych rekolekcji prozdrowotnych. Było i wspólne przygotowywanie posiłków, i wspólna modlitwa, i wspólny taniec na łonie natury, i gimnastyka przed kaplicą, i ognisko, więc mamy nadzieję, że się podobało.

21 lipca 2016

Młodzież i biskupi z kilku kontynentów w Loretto

Przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie nawiedziła Sanktuarium w Loretto młodzież z różnych stron świata. W dniu 21 lipca 2016 r. gościła w Loretto młodzież z kilku stanów Ameryki. W Sanktuarium sprawowana była Msza św. w języku angielskim, jak też s. Margaret, rodowita amerykanka, służyła za przewodnika po Loretto. Wszyscy podjęci  byli polskim obiadem. Następnego dnia Loretto nawiedziła młodzież z Kostaryki i Ukrainy oraz wolontariusze polscy. Grupa liczyła 90 osób. Poza modlitwą w Sanktuarium oraz oprowadzeniem, poczęstowani byli loretańskim obiadem. Tego samego dnia wieczorem dojechała do Loretto młodzież z Australii z siostrami australijskimi i ojcem paulinem Polakiem. Otrzymali od nas obiadokolację, nocleg oraz śniadanie. Rano grupa uczestniczyła we Mszy św. w języku angielskim oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu. Była to młodzież prawdziwie szukająca Boga i rozmodlona.

W ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie, do Loretto  24 lipca w niedzielę przybyli również biskupi wraz z Abpem Henrykiem Hoserem (diecezja warszawsko-praska) oraz
biskupem Markiem Solarczykiem. Wśród zgromadzonych biskupów byli: Most Rev. Lazzaro YOU Heung-sik z Korei Pd, Diocese of Daejeon, bp Pius Riana Prapdi z Indonezji, bp Most Rev. Joseph Francis Kweku Essien  z Ghany, Bp Andrew Harmon Cozzens z USA, Jaime Antonio TAMAYO DD z Texasu, Most Rev. Buenaventura Famadicoz Filipin.

18 – 24 lipca 2016

Zapraszamy serdecznie na rekolekcje prozdrowotne “RÓWNOWAGA DLA DUSZY I CIAŁA”,  Rekolekcje prozdrowotne – informacje o rekolekcjach i możliwości rezerwacji.

03 lipca 2016

Zapraszamy serdecznie na pielgrzymkę autokarową  LORETTO – DROHICZYN.

MODLITWA WAKACYJNA

Chrabąszcz przyczepił się do liścia jak broszka; niezapominajka nie pozwala zapomnieć, że ktoś kocha; żaba rozkraczyła się zdziwiona na środku drogi; chmura spuściła na czupryny drzew zimny prysznic; a ja przecieram oczy, czy mnie wzrok nie myli, że w tych cudach bawisz się ze mną w chowanego, Boże.

Amen

s. Michaela Kaczmarek CSL
Loretto, 29 maja 2016

21 maj 2016

Zapraszamy serdecznie do Loretto na piknik rodzinny:)

14 maj 2016

W „Minął Tydzień” o Zgromadzeniu Sióstr Loretanek.

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego Minął Tydzień. Gośćmi Michała Koźlika były s. Alojza i s. Wioletta ze Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

Ksiądz Kłopotowski uczył, że książka jest chlebem dla duszy – mówiła s. Wioletta nawiązując do Wydawnictwa Sióstr Loretańskich.

14 maj 2016

w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto odbyła się VIII Pielgrzymka Czytelników „Różańca” Wydawnictwa Sióstr Loretanek i Członków Rodziny Loretańskiej. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Z Maryją uwielbiam Miłosierdzie Boże”

15-17 kwiecień 2016

“Słowo milczące. Słowo słów, Słowo wcielone, tylko Ty, o Słowo”. Zapraszamy do Loretto 15-17 kwietnia. Z o. Janem Wróblewskim rekolekcje będące szansą, by dotknąć Chrystusa w Jego Słowie. Milczenie, otwarcie serca, zwrot duszy ku Bogu. Słowo Boże Księgą pocieszenia. ZAPRASZAMY!!! Czas unikalny!!! Spotkanie z Bogiem poprzedzone jasnym wprowadzeniem Ojca Jana werbisty, naszego Przyjaciela i gorliwego ducha rekolekcjonisty. Miejsca jeszcze są. Ptaki w Loretto koncertują…

Zapisy i rezerwację miejsc prowadzi siostra Daria, telefon 511 219 439, e-mail: rekolekcjewloretto@gmail.com

11 marzec 2016

Ekstremalna Droga Krzyżowa  – Rembertów

Niebieska trasa EDK św. Siostry Faustyny rozpocznie się Mszą świętą o godz. 20.00 (jeszcze do potwierdzenia) w Domu św. Siostry Faustyny w Ostrówku w dniu 11 marca 2016 roku.

Wydawanie materiałów odbywać się będzie w dniu wyjścia EDK w godz.18.30 – 19.40, w budynku obok

Zielona trasa EDK – bł. Ignacego Kłopotowskiego rozpocznie się mszą św. o godz. 18.00 w kościele parafialnym M. B. Zwycięskiej w Rembertowie w dniu 11 marca 2016 r.

Wydawanie materiałów odbywać się będzie w dniu wyjścia EDK od godz. 17.00 – 17.40 w zakrystii. Wejście prawą nawą przy prezbiterium.

19 luty 2016

W piątek zostały poświęcone przez Ojców Sercanów białych w obecności Sióstr Loretanek z Loretto dwa odremontowane budynki: św. Benedykt i stołówka.Tego samego dnia rozpoczęły się  w Loretto rekolekcje weekendowe dla dorosłych: “Rodzina – uzdrowienie relacji” prowadzone przez o. Zdzisława, s. Alojzę i s. Darię

13/14 luty 2016

Wykład „Szafarz Bożego Miłosierdzia” został wygłoszony przez siostrę Klarę podczas czuwania nocnego w Loretto

1 luty 2016

w Sanktuarium w Loretto odbyło się regionalne zakończenie Roku Życia Konsekrowanego.

22 – 24 stycznia 2016

Dialog małżeński.  Sztuka słuchania Boga i człowieka.

Aktualności archiwalne 2015 rok.