17-19 stycznia - Sekret modlitwy – moc przemiany życia

Rekolekcje o modlitwie 17-19.2025 w Loretto

Zakończyły się w Loretto pierwsze w tym roku kalendarzowym (17-19.01.2025) rekolekcje weekendowe o modlitwie. Rekolekcje poprowadził karmelita o. Bertold Lech Dąbkowski z Sopotu, bo przecież karmelici są specjalistami od modlitwy. Uczestniczyło w nich 33 osoby w różnym wieku i z różnych stron Polski. Radością były osoby młode, które troszczą się o życie wewnętrzne, swoje relacje z Bogiem.

Modlitwa, to rozmowa z Bogiem. Tylko jak ją prowadzić? Czym jest skupienie właściwe modlitwie? Jakie są do niej przeszkody? Jaką moc potrafi mieć modlitwa i dlaczego warto się modlić? – odpowiedzi na te pytania stały się treścią rekolekcji.

Człowiek przechodzi różne etapy modlitwy – od trudu nawiązania więzi z Bogiem, do stwierdzenia – że „dobrze nam tu być”, kiedy modlitwa staje się odpoczynkiem i wewnętrzną radością. Ojciec Bernold ukazał przechodzenie od formalnej modlitwy słownej do modlitwy wnętrza, do radosnego pragnienia przebywania z Jezusem, poświęcania mu coraz więcej czasu. Opierał się głownie na doświadczeniu hiszpańskiej karmelitanki św. Teresy Wielkiej z Avili. Św. Teresa uczy istoty modlitwy, nie formy. Przeżyła sama długą oziębłość, posiada więc dar wyrywania z zimnego serca. Modlitwa jest lekarstwem na wszelkie kłopoty. Modlitwa, to rozmowa z Bogiem, który mnie miłuje, stworzył mnie z miłości, oddał za mnie Swoje życie, abym ja mogła być z Nim w Niebie na zawsze.

Uczestnicy dowiedzieli się, że życie duchowe wyprzedza życie moralne, potrzeba wysiłku w zdobywaniu cnót rodzi się stopniowo. Modlitwy ustne i wszelkie praktyki religijne są pomocą do modlitwy serca. Ważne jest zadbać o czas, o odpowiednią atmosferę na modlitwę, aby ułatwić spotkanie dwóch serc: Jezusa i mojego. Pomocą może być fragment Pisma świętego czy lektury duchowej, włączenie wyobraźni, stanięcie przed obrazem czy figurą. Do modlitwy włączamy całą naszą osobę, a więc serce, rozum, wolę jak i ciało – zależnie od treści modlitwy możemy przybierać różne postawy. Ojciec Bertold omówił również kontemplację czynną i bierną, jak też rozeznawanie duchów. Trzy cnoty są najbardziej związane z modlitwą: pokora, miłość bliźniego i oderwanie serca od stworzeń. Nasz czas darowany Bogu ma wypływać z serca, może być krótszy (jednak nie mniej jak 15 minut), ale oddany Bogu z miłością.

Uczestnicy rekolekcji wyjechali wdzięczni za czas dany im w Loretto, napełnieni Bożą łaską i pragnieniem pogłębiania relacji z Bogiem. Podobne rekolekcje poprowadzi o. Bertold w następnym roku.

 

Relacje s. M. Klary Bieleckiej