Myśli dotyczące rozbudowy Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto pojawiały się wraz z nasilającym się napływem pielgrzymów po Roku Jubileuszowym 2000. Rozwój kultu loretańskiego przyczynił się do tego, że ówczesny ordynariusz Ks. Abp Sławoj Leszek Głódź wydał dekret, na podstawie, którego jego następca Ks. Abp Henryk Hoser SAC, dnia 7 września 2008 r. ukoronował cudowną figurę Matki Bożej Loretańskiej. Podczas tej uroczystości Ks. Kard. Józef Glemp Prymas Polski, zwrócił się do zebranych, zauważając, że w loretańskim sanktuarium od lat rozrasta się modlitwa i uświadomił siostrom loretankom, diecezji i wszystkim obecnym obowiązek budowania w Loretto kościoła.
I tak, po kilku latach dzięki Bożej Opatrzności pojawili się Ofiarodawcy, którzy wyszli z propozycją wybudowania kościoła w Loretto, przeznaczając na ten cel owoce własnej pracy i posiadane środki finansowe. W ten sposób w Roku Wiary 2012/2013, gdy w diecezji warszawsko-praskiej trwała peregrynacja kopii cudownej figury Matki Bożej Loretańskiej w Loretto rozpoczęła się budowa świątyni ku Jej czci.
Wygląd projektowanego kościoła inspirowany jest architekturą kościołów włoskich takich jak kościoły w Asyżu: Św. Franciszka i Św. Klary, a także klasztor benedyktynów na Monte Cassino. Kościół zaprojektowano w układzie trzynawowej bazyliki z transeptem i prezbiterium. W części północnej nad kruchtą i częściowo nad nawami znajduje się chór z miejscem na organy. Obok frontu kościoła po stronie wschodniej zlokalizowano wolnostojącą wieżę dzwonnicy, która połączona jest z kościołem zabudowanym łącznikiem w poziomie chóru. Także po stronie wschodniej zaprojektowano wirydarz. Na ten wewnętrzny dziedziniec prowadzi przejście w cokole wieży dzwonnicy. Przestrzeń wirydarza jest ograniczona od strony wschodniej budynkiem plebanii i księgarni. Zamknięcie po stronie południowej i północnej stanowi mur.
Budynek kościoła jest budynkiem jednokondygnacyjnym, dzięki czemu osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózku inwalidzkim, będą mogły z niego bez przeszkód korzystać. Przewidywana liczba osób mieszczących się w kościele wynosi maksymalnie 500 osób. Chór na antresoli jest przeznaczony do przebywania 48 osób.