Z loretańskiej kuchni

ZAPRASZAMY

WSZYSTKICH DO KORZYSTANIA Z DOŚWIADCZENIA KULINARNEGO SIOSTRY FAUSTYNY LORETANKI.

W KAŻDĄ TRZECIĄ ŚRODĘ MIESIĄCA SIOSTRA PODAJE NA ANTENIE RADIA MARYJA SWOJE SPRAWDZONE PRZEPISY. NA NASZEJ STRONIE BĘDZIEMY ZAMIESZCZAĆ PRZEPISY Z POSZCZEGÓLNYCH AUDYCJI.

Audycja z dnia 22 stycznia 2025

Faworki

Składniki:

45 dag  mąki

9 żółtek

1 ½  łyżki cukru pudru

5 łyżek kwaśnej śmietany

3 łyżki spirytusu (lub octu)

szczypta soli

szczypta proszku do pieczenia

 

Przygotowanie:

Mąkę przesiewamy, dodajemy żółtka, szczyptę soli, spirytus i śmietanę. Ciasto dobrze wyrabiamy do otrzymania gładkiej kuli ciasta.

Następnie ciasto ubijamy wałkiem, by pojawiły się pęcherzyki powietrza. Wszystko to ma na celu wtłoczenie jak największej ilości powietrza. Następnie  ciasto owijamy folią spożywczą i wkładamy na 30 minut do lodówki.

Schłodzone ciasto bardzo cienko rozwałkowujemy, radełkiem lub nożem kroimy paski o wymiarach około 12 x 3 cm, nacinamy każdy kawałek  wzdłuż pośrodku i jeden z końców przewlekamy przez otwór.

Smażymy w gorącym tłuszczu z obu stron, na złoty kolor. Odsączamy na ręczniczku papierowym i oprószamy cukrem pudrem i cukrem waniliowym.

Pasztet z ciecierzycy

Składniki:

300g suchej ciecierzycy

1 cebula

1 ząbek czosnku

2 jajka

sól

pieprz

1 łyżeczka majeranku

1 łyżeczka ziół prowansalskich

3 łyżki kaszy manny lub kukurydzianej

Przygotowanie:

Ciecierzycę zalewamy dużą ilością wody i zostawiamy na noc.

Następnego dnia wodę wylewamy, ciecierzycę płuczemy i przekładamy do garnka. Solimy, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości.

Ugotowaną ciecierzycę miksujemy w blenderze lub w maszynce do mielenia mięsa.

Do soczewicy dodajemy kaszę, przyprawy, starty ząbek czosnku i startą surową cebulę. Mieszamy, doprawiamy do smaku (powinien być wyraźny), dodajemy jajka i mieszamy.

Masę przekładamy do formy keksówki, wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy 45-50 min w 180st.

Zupa krem z cebuli

Składniki:

5 szt.  cebuli

4 łyżki  oliwy

1  ziemniak

1 marchewka

1 l  wywaru z kurczaka

2 ząbki czosnku

1 łyżka tymianku

Pokrojona natka pietruszki

Przyprawy: sól, pieprz ziołowy, gałka muszkatołowa, tymianek

Przygotowanie:

Cebulę obieramy i kroimy w cienkie piórka. Ziemniaka i marchewkę obieramy, myjemy i kroimy w drobną kostkę.

W dużym rondlu rozgrzewamy olej. Dodajemy pokrojoną cebulę i smażymy na średnim ogniu, aż cebula stanie się miękka i lekko złocista, ale nie przypalona.

Do rondla z cebulą dodajemy obrany czosnek, pokrojonego ziemniaka i marchewkę. Smażymy wszystko razem przez kilka minut,  od czasu do czasu mieszając.

Zalewamy warzywa wywarem drobiowym lub warzywnym. Dodajemy sól, pieprz i tymianek. Doprowadzamy zupę do wrzenia, a następnie zmniejszamy ogień i gotujemy na wolnym ogniu przez 20–30 minut, aż ziemniaki będą miękkie.

Zdejmujemy zupę z ognia i miksujemy na gładki krem przy użyciu blendera ręcznego. Jeśli zupa jest zbyt gęsta, dodajemy trochę więcej wywaru, aby uzyskać pożądaną konsystencję. Dodajemy łyżkę masła i ewentualnie śmietanę kremówkę, aby zupa była bardziej kremowa. Dokładnie mieszamy i doprawiamy przyprawami. Przelewamy gotową zupę do misek. Posypujemy grzankami i dekorujemy posiekaną natką pietruszki.

Kurczak w sosie słodko-kwaśnym z brzoskwiniami

Składniki:

600-700 g filetu z kurczaka

1 puszka brzoskwiń (4-5 połówek)

2 marchewki

1 mały por

3 pomidory

2 cm korzenia  imbiru

2 czerwone papryki

2 ząbki czosnku

1 łyżeczka płatków chili

3 łyżki soku z cytryny

2 łyżki oliwy z oliwek

przyprawy:

2 łyżki sosu sojowego

1 łyżeczka mielonych nasion kolendry

1 płaska łyżeczka curry

1 łyżka słodkiej mielonej papryki

sól

 

Sposób przygotowania:

 Kurczaka kroimy w 3-4 cm paski lub w większe porcje.  Dodajemy przyprawy: sos sojowy, kolendrę, curry, mieloną paprykę, 1/2 łyżeczki soli, a także sok z cytryny, oliwę, przeciśnięty przez praskę czosnek, starty imbir oraz płatki chili. Mieszamy i  odstawiamy.  Świeżą paprykę kroimy w paski. Marchew obieramy i kroimy w cienkie słupki, lub ścieramy na tarce o grubych oczkach. Por kroimy w krążki. Sparzone pomidory kroimy w kostkę.

Na rozgrzanej głębokiej patelni smażymy przez chwilę mięso, często mieszając tak, aby z zewnątrz się ścięło.  Mięso zdejmujemy z patelni i wkładamy na nią marchew oraz paprykę i dusimy pod przykryciem na średnim ogniu ok. 10 minut. (w razie potrzeby podlewamy niewielką ilością wody). Następnie  dodajemy por oraz pomidory i  dusimy kolejne kilka minut. Dodajemy odsączone z zalewy i pokrojone w kostkę brzoskwinie oraz wcześniej podsmażone mięso i ponownie podgrzewamy.

 Doprawiamy do smaku solą, ewentualnie płatkami  chili i sokiem z cytryny, aby wyregulować ostrość i kwaśność.  Podajemy ze świeżo ugotowanym ryżem.

Pizza

Ciasto:

3 szklanki mąki

½ szklanki oleju

1 szklanka ciepłej wody

25 g drożdży

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka cukru

Sos do pizzy:

 1 mały słoiczek koncentratu pomidorowego

4 łyżki ketchupu

1 ząbek czosnku

2 łyżeczki oleju

oregano

sól

pieprz

Dodatki:

20 dkg sera żółtego

150 dkg szynki

40 dkg pieczarek

2 cebule

1 czerwona papryka

mała kukurydza w puszce

5 krążków ananasa z puszki

Wykonanie:

Drożdże mieszamy w większej misce z cukrem, do momentu ich rozpuszczenia. Gdy uzyskają płynną konsystencję, zalewamy je ciepłą wodą i olejem. Wsypujemy przesianą mąkę z solą i całość zagniatamy kilka minut. Przykrywamy ciasto ściereczką i wstawiamy na pół godziny do lodówki.

 Koncentrat pomidorowy łączymy wraz z ketchupem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Czosnkiem. Doprawiamy solą, pieprzem i oregano.  Kukurydzę osączamy z zalewy. Pieczarki myjemy i kroimy w półplasterki. Cebulę kroimy w piórka i lekko podsmażamy na oleju. Zdejmujemy z patelni i podsmażamy pieczarki do momentu odparowania wody, przyprawiamy solą i pieprzem.  Paprykę i ananasa kroimy  w kostkę a plastry szynki na cztery części.  Ser ścieramy na tarce jarzynowej.

 Ciasto  rozwałkowujemy na grubość 5 mm, smarujemy sosem pomidorowym i posypujemy połową startego sera żółtego. Układamy szynkę, posypujemy cebulą, pieczarkami, ananasem, papryką i kukurydzą.  Pieczemy około 15-20 minut w temperaturze  200°C. Pod koniec pieczenia posypujemy pizzę resztą sera i pieczemy do momentu gdy  ser się roztopi i lekko zapiecze.

Pączki wykwintne

Składniki:

  1. 1 kg mąki tortowej

12 dag drożdży

16 dag cukru

16 dag masła

1 cukier waniliowy

0.5 l mleka

10 żółtek

2 łyżki spirytusu

Twarda marmolada do nadzienia

Tłuszcz do smażenia

Lukier:

2 szklanki cukru pudru

4-5 łyżek przegotowanej wody

sok z cytryny do maku

rum

Wykonanie:

Mąkę przesiewamy do miski. Robimy rozczyn : drożdże rozkruszamy w oddzielnym naczyniu, wlewamy szklankę ciepłego mleka, dodajemy 3 łyżki cukru i wsypujemy tyle mąki, aby rozczyn miał konsystencję gęstej śmietany. Odstawiamy do wyrośnięcia. W trakcie jak drożdże rosną , żółtka ucieramy z cukrem, cukrem waniliowym i szczyptą soli. Masło rozpuszczamy w garnku i pozostawiamy do wystudzenia. Do przesianej mąki wlewamy wyrośnięty rozczyn, ubite z cukrem żółtka i resztę ciepłego mleka. Wyrabiamy, aż ciasto zacznie odchodzić od rąk i od naczynia ( 20 min). Wlewamy lekko ciepłe masło, dodajemy spirytus i ponownie wyrabiamy do połączenia się składników. Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, wykładamy na podsypaną mąką stolnicę i wałkujemy na grubość 0.5 cm Z ciasta wykrawamy krążki, na środku umieszczamy płaską łyżeczkę marmolady, sklejamy brzegi i formujemy pączki. Odkładamy je na oprószoną mąką deskę w odstępach, tak aby podczas wyrastania się nie skleiły i pozostawiamy w ciepłe miejsce na 20 min. Smażymy je na małym ogniu, do chwili aż zrumienią się z obydwu stron. Dla pewności sprawdzamy drewnianym patyczkiem, wbijając go w smażący się pączek. Jeśli patyczek jest suchy, wyjmujemy je na papierowy ręcznik i odsączamy z tłuszczu. Po przestudzeniu lukrujemy lub posypujemy cukrem pudrem.

Wykonanie lukru:

Cukier puder mieszamy z wodą, do smaku dodajemy sok z cytryny i rum.

Audycja z dnia 18 grudnia 2024

Śledzie z suszonymi śliwkami

Składniki:

4-5 filetów śledziowych

2 czerwone cebule

100g śliwek kalifornijskich

1 łyżka koncentratu pomidorowego

1 łyżka miodu

2 łyżki soku z cytryny

 olej do smażenia cebuli

1 łyżeczka   gorczycy

czarny pieprz

Przygotowanie:

Śledzie moczymy w wodzie przez całą noc, osączamy i osuszamy na ręczniku papierowym i kroimy na 3-4 cm kawałki.

 Cebulę kroimy w piórka i smażymy na oleju do momentu aż będzie szklista.

Śliwki kroimy na mniejsze kawałki, dodajemy do cebuli razem z koncentratem pomidorowym, miodem, sokiem z cytryny i pieprzem. Wszystko razem mieszamy i dusimy pod przykryciem.  Odstawiamy do całkowitego wystudzenia.  W szklanej salaterce lub słoiku przekładamy warstwami cebulę i śledzie. Przykrywamy i wstawiamy do  lodówki na 2-3 dni, aby  smaki się przegryzły.

Kieszonki schabowe z kapustą kiszoną

Składniki:

4 grubsze kotlety schabowe

200 g kapusty kiszonej

1 cebula

1 ząbek czosnku

3 łyżki startego sera żółtego

sól

pieprz

na panierkę: 1 jajko, mąka, bułka tarta

olej do smażenia

Przygotowanie:

Kapustę kiszoną zalewamy wodą i gotujemy 20 minut z dodatkiem listka laurowego i ziela angielskiego a następnie odcedzamy na sitku.               

Cebulę drobniutko siekamy i szklimy na  oleju. Pod koniec dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Następnie na patelnię dodajemy odsączoną kapustę i kilka minut smażymy. W razie potrzeby dolewamy oleju. Solimy, doprawiamy pieprzem i pozostawiamy do przestudzenia. Na koniec dodajemy ser żółty i wszystko razem mieszamy.

Kotlety schabowe cienko rozbijamy, tak aby miały równomierny owalny kształt ( lub kroimy ze schabu dwucentymetrowe porcje i ostrzem noża wewnątrz porcji robimy kieszonkę. Lekko rozbijamy każdą porcję tłuczkiem do mięsa).  Każdy płat mięsa  solimy i oprószamy pieprzem, a następnie na jedną połówkę nakładamy 1/4 farszu, lub wkładamy do kieszonki, zostawiając wolne brzegi. Kotlety składamy na pół, a brzegi przyklepujemy tłuczkiem do mięsa, aby się złączyły. Kotlety obtaczamy w mące, jajku i tartej bułce.

Smażymy na rozgrzanym oleju po kilka minut z każdej strony.

Pieczone roladki drobiowe ze szpinakiem i serem fetą w sosie serowym

Składniki:

1 podwójna pierś  z kurczaka

250 g szpinaku świeżego lub mrożonego

50 g sera feta

1 ząbek czosnku

sól, pieprz

olej

masło klarowane

Sos serowy:

2 łyżki posiekanej cebuli

1 łyżka masła klarowanego

100 ml śmietanki kremówki 30%

Przyprawy: po 1/3 łyżeczki kurkumy, słodkiej i ostrej papryki, oregano

100 g sera topionego np. śmietankowego lub ziołowego

Przygotowanie:

W garnku na maśle szklimy pokrojoną w kosteczkę cebulę. Gdy będzie miękka, wlewamy śmietankę, doprawiamy solą, pieprzem oraz przyprawami. Gotujemy przez ok. 2 minuty. Dodajemy rozdrobniony ser topiony i mieszając gotujemy na małym ogniu aż składniki się połączą i utworzą sos.  Jeśli sos wyjdzie za gęsty możemy rozcieńczyć go mlekiem lub wodą, a jeśli za rzadki, możemy go dłużej pogotować. 

 

Przygotowanie:

Szpinak myjemy, siekamy i smażymy na maśle klarowanym przez kilka minut. (mrożony rozmrażamy i odsączamy na sitku z nadmiaru wody).  Dodajemy rozkruszony ser feta, przeciśnięty przez praskę czosnek, dokładnie mieszamy, przyprawiamy i dusimy jeszcze razem  3 minuty. Odstawiamy do przestudzenia.

 Pierś z kurczaka myjemy, osuszamy, oczyszczamy z błonek i  kroimy wzdłuż na filety.  Każdy delikatnie rozbijamy i przyprawiamy solą i pieprzem. Z dużej podwójnej piersi zazwyczaj wychodzi 6 filetów. Na każdej porcji mięsa rozsmarowujemy farsz szpinakowy i zwijamy w roladki. Układamy w naczyniu żaroodpornym, smarujemy po wierzchu miękkim masłem i pieczemy w temperaturze 200 stopni  przez 20 minut. Gotowym sosem zalewamy mięso i dusimy pod przykryciem jeszcze 10-15 minut.  Podajemy z surówkami, ziemniakami lub ryżem.

Ciasto na orzeszki

Składniki:

40 dag mąki pszennej

10 dag mąki  ziemniaczanej

2 jajka

10 dag cukru pudru

1  cukier wanilinowy

25 dag masła zimnego, pokrojonego w kostkę

½  łyżeczki proszku do pieczenia

Przygotowanie:

W większym naczyniu umieszczamy pokrojone w kostkę masło, wsypujemy mąkę i  siekamy nożem do momentu otrzymania kruszonki. Dodajemy resztę składników i szybko zagniatamy.

Ciasto owijamy w folię spożywczą i wkładamy do  lodówki na 30 min.

Ze schłodzonego ciasta formujemy małe kuleczki (wielkość trzeba wyczuć – zbyt małe nie dadzą pełnego kształtu orzeszków, jeśli będą zbyt duże ciasto wypłynie poza kształt foremki). Pieczemy w rozgrzanej maszynce do rumianego koloru, około 2 – 3 min w zależności od mocy maszynki. Wyjmujemy i pozostawiamy do  wystudzenia.

 Masa  do orzeszków

Składniki:

15 dag orzechów włoskich drobno pokrojonych

¾ szklanki mleka

2 jajka

pół szklanki cukru

20 dag masła

3 czubate łyżki mleka w proszku

Przygotowanie:

Jajka, mleko, cukier i  orzechy lekko rozkręcamy  trzepaczką.

Zagotowujemy  i studzimy.

Masło ucieramy na puszystą masę i po łyżce dodajemy wystudzoną masę z orzechami.  

Na koniec dodajemy mleko w proszku i wszystko razem miksujemy do połączenia składników.  Możemy dodać również pół tabliczki rozpuszczonej gorzkiej czekolady lub 2 łyżki kakao.

Orzeszki nadziewamy masą i łączymy w pary. Chłodzimy w lodówce.

Ciasto na pierogi wigilijne lub uszka

Składniki:

500g mąki pszennej

1 szklanka wrzącej wody ½ szklanki mleka

½ szklanki oleju

½ łyżeczki soli

Wykonanie:

Mąkę przesiewamy do miski. Wodę mieszamy z mlekiem i olejem, wlewamy do mąki, dodajemy sól i wyrabiamy ciasto na pierogi.  Wałkujemy cienko placki i wycinamy szklanką krążki. Nadziewamy przygotowanym farszem. 

Makowce zawijane lub pazurki makowe

Składniki na ciasto krucho-drożdżowe:

500g mąki pszennej

250g masła

100g cukru pudru

50g drożdży

2 całe jajka i 3 żółtka

Cukier waniliowy

3 łyżki gęstej śmietany

Szczypta soli

Masa makowa:

250 g suchego maku

100g masła

4 łyżki miodu prawdziwego

3 jajka

150g cukru

1 cukier waniliowy

Olejek migdałowy

½ łyżeczki cynamonu

Bakalie: rodzynki, orzechy, migdały

Wykonanie:

Drożdże mieszamy z letnią śmietaną. Mąkę przesiewamy do miski, siekamy z masłem, dodajemy resztę składników i wyrabiamy ciasto. Powinno mieć konsystencję jak na pierogi. Przykrywamy ściereczką i wkładamy do lodówki na 1 godz.

Masa makowa:

Mak zalewamy wrzącą wodą i pozostawiamy na małym ogniu na 30 min. Następnie odcedzamy na gęstym sitku i mielimy w maszynce o najdrobniejszych oczkach 2-3 razy. Masło rozpuszczamy w garnku, dodajemy miód, cukier, cukier waniliowy, mak , pokrojone bakalie, żółtka, sól i aromat. Podsmażamy stale mieszając. Gdy mak wystygnie, dodajemy ubitą pianę z białek i delikatnie mieszamy.

Przygotowanie makowca:

 Ciasto krucho-drożdżowe dzielimy na 3 części, rozwałkowujemy na prostokątne placki o grubości około 3 mm. Smarujemy po całej powierzchni ciasta białkiem za pomocą pędzelka, nakładamy masę makową, zostawiając około 2 cm od samego brzegu. Zwijamy (jak roladę), a końce makowców podkładamy pod spód. Każdy z makowców przenosimy na papier do pieczenia, zawijamy w niego dwukrotnie, pozostawiając około 1 cm luzu pomiędzy ciastem a papierem (nie więcej). Wykałaczką do szaszłyków nakłuwamy w kilku miejscach makowce, przebijając papier i pozostawiamy do  wyrośnięcia w ciepłe miejsce na pół godziny.  Aby makowce podczas pieczenia nie pękały, wkładamy je do rozgrzanego do 120 st. C piekarnika i pieczemy przez 20 minut. Następnie zwiększamy temperaturę do 160-170 st. C i pieczemy jeszcze kolejne 20-30 minut. Jeśli makowce są koloru złoto- brązowego (kolor będzie wyraźnie przebijał przez papier), wyjmujemy,  rozwijamy z papieru i pozostawiamy do  przestudzenia.

Jeszcze ciepłe ciasto (nie gorące!) polewamy lukrem i posypujemy  bakaliami.

Przygotowanie pazurków makowych:

Ciasto wyjmujemy z lodówki, dzielimy na dwie części i każdą porcję rozwałkowujemy w formie prostokąta.  Nakładamy mak wzdłuż dłuższego brzegu ciasta, zwijamy jak na paszteciki, odcinamy nożem rulon od reszty ciasta i kładziemy łączeniem do spodu. Tniemy 5 cm kawałki i każdy kawałek nacinamy 2-3 razy w poprzek(wtedy powstają pazurki) i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostawiamy do wyrośnięcia. Przed pieczeniem możemy posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać posiekanymi orzechami, lub po upieczeniu polukrować. Pieczemy 15-20 minut w 180 st na złoty kolor.  

Audycja z dnia 20 listopada 2024

Piernik śmietankowy

Składniki:

3 szklanki  kwaśnej  śmietany 18%

3 szklanki  cukru (w tym 2 szklanki na karmel)

6  szklanek  mąki pszennej

25 dag  miodu sztucznego

1  opakowanie przyprawy do piernika

1 łyżeczka cynamonu

1 łyżka kakao

3  pełne łyżeczki sody

6  jaj   (oddzielić żółtka)

3 łyżek oleju

½ kostki masła

 

Przygotowanie:

Przygotowujemy karmel: Do garnka z grubym  dnem wsypujemy 2 szklanki  cukru.

Podpalamy ogień na średni płomień. Gdy cukier już się rozpuści i będzie mocno brązowy szybko wlewamy szklankę wody, uważając, żeby się nie poparzyć. Energicznie mieszamy, aż karmel będzie idealnie jednolity. Odstawiamy do ostygnięcia.

W przypadku pojawienia się grudek postawiamy karmel z powrotem na ogniu i podgrzewamy do chwili, aż się rozpuszczą.

Pozostały cukier, śmietanę i  sodę łączymy razem i pozostawiamy na 2 godziny. Co jakiś czas mieszamy. Następnie dodajemy przesianą mąkę z kakao, cynamonem i przyprawą do piernika, żółtka, rozpuszczone masło, olej, miód i przestudzony karmel. Dokładnie mieszamy ciasto. Dodajemy ubitą pianę z białek i delikatnie mieszamy. Możemy dodać pokrojone bakalie oprószone mąką (rodzynki, orzechy, migdały, skórka pomarańczowa).

Pieczemy najpierw w temp 120stC  20 min,  a następnie  w temp. 160°C 40 min do suchego patyczka.

Polewa kakaowa do piernika

Składniki:

200g masła

3 łyżki kakao

1 szklanka cukru

2 łyżki zimnej wody

1 łyżka żelatyny

1,5  łyżki octu 10%

Wykonanie:

 Żelatynę rozpuszczamy w 2 łyżkach zimnej przegotowanej wody i pozostawiamy na chwilę, aby napęczniała. W garnku  rozpuszczamy masło z cukrem. Dodajemy kakao, ocet i lekko zagotowujemy. Zdejmujemy z ognia, dodajemy żelatynę, dokładnie mieszamy rózgą i pozostawiamy do przestudzenia. Gdy polewa zacznie gęstnieć polewamy ciasto i posypujemy dowolną posypką. Polewa jest błyszcząca i ładnie wysycha.

Pierniczki świąteczne

Składniki:

1 kg mąki pszennej

8 żółtek

3 białka

1 ½  szklanki cukru

3 łyżki kakao

200 ml gęstej, kwaśnej śmietany 18%

3 łyżeczki sody oczyszczonej

2 łyżeczki cynamonu

1 łyżeczka zmielonych goździków

½  łyżeczki kawy rozpuszczalnej

½  łyżeczki pieprzu czarnego

1  op. przyprawy korzennej do piernika

25 dag masła

40 dag miodu

Dzień przed pieczeniem:

Kakao mieszamy z mąką w dużej misce, odstawiamy.

Miód zagotowujemy z przyprawami i zdejmujemy z ognia. Dodajemy masło, czekamy aż się rozpuści, a potem wystygnie. W śmietanie rozpuszczamy sodę, i czekamy aż śmietana zwiększy swą objętość.

Białka ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy cukier, cały czas ubijając, następnie żółtka i miksujemy. Ubitą masę jajeczną wlewamy do mąki i delikatnie mieszamy. Dodajemy miód i dalej mieszamy. Na koniec dodajemy śmietanę z sodą i ponownie mieszamy.

Powstałe ciasto będzie dość rzadkie. Odstawiamy je przykryte w chłodne miejsce. W ciągu 24 godzin zgęstnieje.

W dniu pieczenia:

Ciasto lekko podsypujemy mąką, rozwałkowujemy na grubość 3-5 mm (nie za grubo bo pękają przy pieczeniu) i wykrawamy pierniczki.

Pieczemy w temp. 180°C ok.7-8 min. Po wystygnięciu lukrujemy. Trzymamy w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Rolada z mięsa mielonego ze szpinakiem i serem feta

Składniki:

500 g mięsa mielonego

50 g świeżego szpinaku

100 g sera feta

1 sucha bułka namoczona w mleku

1 jajko

2 cebule

1 łyżeczka gałki muszkatołowej

1 łyżeczka bazylii

2 ząbki czosnku

sól

pieprz

oliwa

 

Przygotowanie:

Na patelni rumienimy cebulę i  odstawiamy do przestudzenia. Mięso mielone mieszamy z jajkiem, odciśniętą z mleka bułeczką i połową podsmażonej cebuli. Doprawiamy solą,  pieprzem i pozostałymi przyprawami.  Mięso będzie odrobinę bardziej słone po upieczeniu, z powodu sera feta użytego do faszerowania. Na blacie rozwijamy kawałek folii spożywczej. Na folii rozkładamy mięso mielone – tworząc płat o długości blaszki do pieczenia. Szerokość ma być zbliżona do szerokości folii. Na środku mięsa układamy  szpinak, pokruszony ser feta i przesmażoną cebulę. Z pomocą folii zwijamy mięso, tworząc roladę. Jeśli mamy  czas – możemy roladę schłodzić. Odwijamy folię i dokładnie sklejamy mięso (zarówno wzdłuż rolady, jak i jej brzegi). Blaszkę keksówkę  wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy  roladę. Smarujemy z wierzchu oliwą i posypujemy bułką tartą. Pieczemy 40 minut w temperaturze 200°C.

Ryba w ananasie

Składniki:

0,5 kg filetów rybnych

3 cebule

2 czerwone papryki

Puszka ananasa w zalewie

1 łyżeczka bazylii

1 łyżka mąki ziemniaczanej

2 łyżki przecieru pomidorowego

Sok ananasowy z puszki

Sól

Pieprz

Olej do smażenia

Mąka pszenna do panierowania

Wykonanie:

Filety posypujemy solą i pieprzem z obu stron.

Każdy kawałek ryby panierujemy w mące i smażymy na złoty kolor. Cebulę  kroimy w półplasterki i podsmażamy,  paprykę kroimy  w słupki i również dajemy na patelnię i smażymy razem z cebulą. Przyprawiamy pieprzem, solą i wszystko mieszamy. Następnie posypujemy roztartą w palcach bazylią, aby uwolniła swój aromat.

Kiedy papryka i cebula już zmiękną dodajemy pokrojonego w kostkę ananasa i mieszamy razem z warzywami. Dodajemy sok z ananasa (ok. 4 łyżki), przecier pomidorowy i ponownie mieszamy. W pozostałym soku z ananasa, rozprowadzamy  mąkę ziemniaczaną, dodajemy do warzyw i wszystko razem zagotowujemy.  Rybę podajemy polaną  warzywami lub przekładamy warstwowo.  Potrawę możemy podawać na zimno lub na ciepło.

Kapusta w zalewie słodko-kwaśnej

 

Składniki:

1 główka kapusty białej lub czerwonej

2 marchewki starte na tarce jarzynowej

pół szklanki octu 10%

3 szklanki wody

3/4 szklanki cukru

pół szklanki oleju

2 łyżki musztardy

1  łyżka soli kamiennej

 

Wykonanie:

 

Kapustę szatkujemy a marchewkę ścieramy na tarce o  drobnych oczkach i mieszamy wraz z kapustą. Zagotowujemy wodę w garnku, wkładamy rozdrobnione warzywa i parzymy we wrzątku. Odcedzamy warzywa na sitku. Wszystkie  składniki na zalewę  zagotowujemy i zalewamy nią kapustę z marchwią, czekamy aż ostygnie i wkładamy do lodówki. Kapustę przechowujemy w lodówce pod przykryciem 2 tygodnie.  Surówkę podajemy do obiadu lub jako dodatek do wędlin.

Audycja z dnia 16 października 2024

Ciasto balladyna  (Sernik na zimno z galaretką i owocami na herbatnikach )

 

Składniki:

350g herbatników maślanych

350g herbatników kakaowych

750g gęstego twarogu z wiaderka

400ml śmietanki kremówki  30 lub 36%

1/3 szklanki cukru

4 łyżeczki żelatyny 

4 łyżki zimnej wody

1 puszka masy kajmakowej

Wierzch ciasta:

2 galaretki  malinowe

700 ml wody

400g malin mrożonych lub świeżych

Przygotowanie:

Śmietankę ubijamy na sztywno. Twaróg krótko miksujemy z cukrem, łączymy z ubitą śmietanką i mieszamy szpatułką. Żelatynę zalewamy zimną wodą i odstawiamy do napęcznienia na 10 minut. Po tym czasie krótko podgrzewamy, aby stała się płynna. ( nie można jej zagotować). Odstawiamy do lekkiego przestudzenia. Płynną żelatynę mieszamy z łyżeczką masy serowej, a następnie całość wlewamy do przygotowanego sera i szybko mieszamy szpatułką lub mikserem. Galaretki rozpuszczamy w 700 ml wrzątku i odstawiamy do przestudzenia. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia, a na dno układamy ciemne herbatniki. Wykładamy połowę masy serowej i układamy jasne herbatniki. Kolejno rozsmarowujemy puszkę masy kajmakowej i ponownie układamy jasne herbatniki. Wykładamy pozostały krem serowy i ostatnią warstwę ciemnych herbatników. Do przestudzonej galaretki wsypujemy maliny i mieszamy. Jeśli użyjemy malin mrożonych galaretka bardzo szybko zgęstnieje. Tężejącą galaretkę przelewamy  na ciasto. Ciasto wkładamy na kilka godzin do lodówki, a najlepiej na całą noc.

Grzybki marynowane

Składniki:

1 kg grzybków ( podgrzybki, borowiki, koźlaki, maślaki, kurki, pieczarki)

2, 5 szklanki wody

0,5 łyżeczki soli

Składniki na zalewę octową:

2,5 szklanki wody

½  szklanki octu

2 średnie cebule

1 łyżka soli

1 łyżeczka cukru

pieprz ziarnisty

2 liście laurowe

½  łyżeczki gorczycy

Wykonanie:

Grzyby oczyszczamy i dokładnie myjemy. Wkładamy do garnka, zalewamy wodą, solimy do smaku i gotujemy 10 min. Odcedzamy na durszlaku i płuczemy zimną wodą. W drugim garnku przygotowujemy zalewę octową: wlewamy wodę, ocet, pokrojoną cebulę w paski , dodajemy przyprawy i zagotowujemy. Obgotowane grzyby wkładamy do wcześniej wyparzonych słoików do ¾ wysokości, zalewamy gorącą zalewą i zakręcamy. Pasteryzujemy przez 10 min. Wyjmujemy z wody, stawiamy do góry dnem i pozostawiamy do wystudzenia.

Sałatka z buraków na zimę

Składniki:

3  kg buraków

½    kg cebuli

½    kg papryki

1   szklanka cukru

1  szklanka oleju

½   szklanka octu 10%

1    łyżka  soli

 

Przygotowanie:

Ugotowane buraki obieramy ze skórki i ścieramy na tarce jarzynowej o dużych oczkach. Paprykę  i cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy  na oleju.

Wszystko razem mieszamy, dodajemy  przyprawy i zagotowujemy.

Bardzo gorące buraki  wkładamy do słoików , odwracamy do góry dnem i pozostawiamy  do zupełnego wystygnięcia.

Taka sałatkę  możemy podawać na zimno i na ciepło.

Keczup z dyni

1 kg papryki czerwonej

3 kg  dyni

sól

1 kg cebuli

½ szklanki octu jabłkowego

½ szklanki cukru

1 łyżka słodkiej  papryki czerwonej

1 łyżka ostrej mielonej papryki 

0,5 litra przecieru pomidorowego

1 łyżka bazylii

1 łyżka oregano

Przygotowanie:

Dynię myjemy, usuwamy miąższ, kroimy w drobną kostkę i wkładamy do miski. Pokrojoną dynię posypujemy łyżeczką soli i odkładamy na bok na 2-3 godziny. Tę samą czynność powtarzamy z czerwoną papryką oraz cebulą. Bardzo ważne jest jednak to, abyśmy warzywa umieścili w oddzielnych naczyniach, ponieważ wypuszczą one soki.

Po upływie 3 godzin warzywa wraz z wydzielonym płynem przekładamy do jednego garnka i gotujemy przez 30 minut. Po tym czasie składniki powinny być miękkie.

Miękką paprykę, cebulę oraz dynię  blendujemy na gładką masę. 

Następnie przygotowujemy zalewę. Łączymy ze sobą w jednym garnku: ocet, przecier pomidorowy, cukier, mieloną paprykę słodką i ostrą, oregano oraz suszoną bazylię  i zagotowujemy składniki. 

Zmiksowane wcześniej warzywa łączymy z przygotowaną zalewą i gotujemy razem przez 30 minut,   co jakiś czas mieszając. 

Keczup z dyni przekładamy do czystych i wyparzonych słoików i pasteryzujemy w garnku wyłożonym ściereczka przez 10 minut od zagotowania. Po wyjęciu, stawiamy do góry dnem i pozostawiamy do wystudzenia.

Audycja z dnia 19 czerwca 2024

Ketchup z cukinii

Składniki:

1,5 kg obranej i wydrążonej cukinii

0,5 kg cebuli

3 czerwone papryki

400g koncentratu pomidorowego

¾  szklanki octu jabłkowego

¾ szklanki cukru

2cm startego korzenia imbiry

2 łyżki soli kamiennej

(można dodać 2-3 ząbki czosnku)

Przyprawy:

2 łyżeczki papryki słodkiej

1 łyżeczka papryki ostrej

1 łyżeczka gałki muszkatołowej

zioła prowansalskie

oregano

bazylia

Sól i pieprz

Przygotowanie:

Cukinie ścieramy na tarce o dużych oczkach a paprykę i cebulę  kroimy w paski. Warzywa zasypujemy solą i odstawiamy na 2h aż puszczą sok. Gotujemy razem z sosem aż się rozpadną 30-40min. Dodajemy cukier, ocet jabłkowy i gotujemy 20 min. Następnie dodajemy koncentrat pomidorowy i przyprawy. Gotujemy często mieszając aż ketchup będzie gęstniał. Miksujemy całość blenderem, przekładamy od wyparzonych słoików i pasteryzujemy 10 min od zagotowania.

Frytki z dyni

Składniki:

1 kg dyni, najlepiej hokkaido lub piżmowej (waga przed obraniem)

2 łyżki oleju

przyprawy  wedle uznania: sól,  2 łyżeczki słodkiej papryki, 1/2 łyżeczka ostrej papryki, przyprawy ziołowe

 Wykonanie:

 Dynie obieramy i kroimy w dowolnej wielkości słupki. W misce posypujemy dynię przyprawami i skrapiamy olejem. Rozkładamy frytki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy 15-20 minut w 200 stopniach, aż się zarumienią.

Ketchup z papryki

Składniki:

 3 kg papryki czerwonej

2 małe papryczki chilli

1 łyżka soli

2 łyżki słodkiej papryki w proszku

0,5 szklanki oleju

300g  cukru

 ¾ szklanki octu 10% lub jabłkowego

 8 łyżek  koncentratu pomidorowego

  główka czosnku

 3 liście laurowe

1 łyżeczka kolendry

4 łyżeczki suszonej bazylii

 

Sposób przygotowania:

 Umytą i oczyszczoną paprykę mielimy w maszynce.

 W garnku zagotowujemy razem: olej, cukier, sól, ocet i zmieloną paprykę. Gotujemy przez 20 min. Następnie dodajemy koncentrat pomidorowy, przeciśnięty czosnek, bazylię , kolendrę, czerwoną paprykę,

 liście laurowe i ponownie zagotowujemy.  Gotowy, wrzący keczup nalewamy do niewielkich słoiczków, dobrze zakręcamy  i pozostawiamy  do góry dnem do wystudzenia.

Pierś z kurczaka z suszonymi pomidorami

 Składniki :

2 nieduże pojedyncze piersi z kurczaka

1 łyżeczka soli

½ łyżeczki pieprzu

 1 łyżeczka czerwonej papryki

 ½  łyżeczki tymianku

1  cebula

8  suszonych pomidorów z zalewy

  1. 100 ml białego wina

200 ml słodkiej śmietanki 30- 36%

 garść posiekanej natki  pietruszki

 tłuszcz  do smażenia

Wykonanie:

Mięso kroimy w cieńsze plastry i posypujemy przyprawami. Cebulę i suszone pomidory kroimy w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy mięso z obu stron na złoty kolor. Zdejmujemy mięso z patelni i podsmażamy cebulę do lekkiego zrumienienia. Wkładamy ponownie mięso, wlewamy wino i podgrzewamy minutę. Następnie wlewamy śmietankę kremówkę, pomidory w kostkę  i posiekaną natkę pietruszki.  Całość dusimy na niedużym ogniu aż śmietanka lekko zgęstnieje. Zdejmujemy z ognia i od razu podajemy posypane natką pietruszki.
Możemy podawać  z pieczywem, ryżem, makaronem, kopytkami czy ziemniakami.

Placki z cukinii

Składniki:

300 g młodej cukinii lub kabaczka

3 łyżki mąki pszennej

1 jajko

2 łyżki jogurtu naturalnego

1mała cebula

1 ząbek czosnku

1 łyżka koperku lub natki pietruszki

Sól, pieprz

Tłuszcz do smażenia

Przygotowanie:

Cukinię myjemy, osuszamy, odcinamy końce i ścieramy  na dużych oczkach tarki jarzynowej wraz z cebulą. Cukinię i cebulę lekko solimy,  pozostawiamy na 15 minut aby zmiękła, a następnie  odciskamy w dłoniach lub na sitku z nadmiaru wody. Dodajemy jajko, jogurt naturalny, mąkę, przeciśnięty czosnek, koperek i przyprawy i dokładnie mieszamy.  

Rozgrzewamy patelnię z tłuszczem,  nakładamy po łyżce masy i smażymy placuszki do zrumienienia. Po wyjęciu układamy na ręczniku papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Podajemy z sosem czosnkowym.

Sałatka z cukinii

Składniki:

1,5 kg młodej cukinii

2 cebule

1 papryka czerwona

2 ząbki czosnku

1  szklanka octu

1,5 łyżki soli

¾ szklanki cukru

1 łyżka gorczycy

3 łyżeczki mielonej kurkumy

Wykonanie:

Cukinię myjemy i wraz ze skórką kroimy w półplasterki. Paprykę kroimy w słupki a cebulę w piórka. Warzywa mieszamy z przyprawami i pozostawiamy na 4 godziny. Nakładamy w wyparzone słoiki, zakręcamy i pasteryzujemy 15-20 minut.

Audycja z dnia 21 sierpnia 2024

Pieczony boczek

Składniki:

1 kg surowego boczku

Marynata:

1 łyżka soli

½ łyżeczki mielonej kolendry

½  łyżeczki pieprzu

3 łyżki oleju

3 ząbki czosnku

1 łyżeczka przyprawy do grilla

Sok z połowy cytryny

 

Wykonanie:

Składniki marynaty mieszamy razem, dodajemy zmiażdżony czosnek i nacieramy mięso. Odstawiamy na noc do lodówki . Następnego dnia boczek wkładamy w rękaw do pieczenia,  na blaszkę wlewamy wodę i pieczemy w 200 st C ok. 1 godziny. Po tym czasie rozcinamy folię i pieczemy do zrumienienia ok 20-30 minut. Pozostawiamy do wystudzenia.

Kotlety mielone z cukinią

Składniki:

2 cukinie

1 pęczek natki pietruszki

30 dag mielonego mięsa drobiowego lub wieprzowego

1  kajzerka namoczona w mleku

1 jajko

sól, pieprz

1 łyżeczka ziół prowansalskich

bułka tarta do panierowania

tłuszcz do smażenia

Sposób przygotowania:

Cukinię myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach a następnie dodajemy do mięsa razem z jajkiem, kajzerką i posiekaną natką pietruszki. Przyprawiamy solą, pieprzem i ziołami. Posiekaną cebulę podsmażamy na oleju, dodajemy do masy i mieszamy. Formujemy małe kotlety, obtaczamy w bułce i smażymy na złoty kolor.

Ogórki po meksykańsku

Składniki:

3kg ogórków

3 łyżki soli

5 cebul

Umyte ogórki kroimy w grubsze plastry a cebulę w półplasterki. Do przygotowanych składników dodajemy sól, mieszamy i pozostawiamy na 1 godzinę.

Zalewa:

1,5 szklanki cukru

3/4  szklanki octu

3 szklanki wody

1 łyżeczka pieprzu prawdziwego

2 łyżeczki przyprawy curry

2 łyżeczki gorczycy

1 łyżeczka papryki czerwonej słodkiej mielonej

Pół łyżeczki soli

Wykonanie:

Wszystkie składniki zalewy zagotowujemy. Delikatnie odcedzamy ogórki i dodajemy je do zalewy. Gotujemy chwilę aż zmienią kolor. Gorącą sałatkę ogórkową wkładamy do wyparzonych słoików, dokładnie zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do wystudzenia. Nie pasteryzujemy.

Cukinia jak ananas

Składniki:

3 kg cukinii

½  litra wody

¾  szklanki octu 10%

1 kg cukru

1 łyżeczka kurkumy

1 cukier waniliowy

Wykonanie:

Cukinie obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Wodę zagotowujemy z octem  i gorącą zalewamy cukinię. Odstawiamy na 12 godzin . Po tym czasie cukinię odcedzamy i układamy w słoikach. Wodę zagotowujemy z cukrem, cukrem waniliowym i kurkumą.  Zalewamy tym cukinię w słoikach , zakręcamy i pasteryzujemy około 10 min. Dokręcamy słoik,  odwracamy do góry dnem i układamy na ścierce do wystygnięcia.

Pasta z pieczonych warzyw

Składniki:

1,5 kg obranej i pozbawionej komór nasiennych cukinii

6 czerwonych papryk

1 kg pomidorów

8 cebul

1 główka czosnku

2 łyżeczki ostrej papryki

Pół łyżeczki ziół prowansalskich

Sól, olej

Wykonanie:

Paprykę myjemy, pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w paski wraz z cukinią. Cebulę i czosnek obieramy i drobno kroimy. Na jedną dużą lub dwie blaszki wykładamy pokrojone oprócz czosnku warzywa, skrapiamy olejem i posypujemy ziołami . Pieczemy najpierw przez 10 minut w 180 st C , następnie dokładamy czosnek i pieczemy jeszcze  kolejne 20 minut. W trakcie pieczenia mieszamy. Wyjmujemy z piekarnika, odsączamy na sitku i gdy warzywa ostygną, miksujemy. Na koniec doprawiamy solą i papryką do smaku.  Pasta jest znakomita do pieczywa, wędlin i mięs. Możemy ją włożyć do wyparzonych słoiczków, szczelnie zakręcić i pasteryzować w wodzie 20 minut od zagotowania. 

Audycja z dnia 17 lipca 2024

Bigos z młodej kapusty

Składniki:

1/2 dużej główki młodej  kapusty lub 1 mniejsza

3 łyżki masła klarowanego

1 cebula

2 ząbki czosnku

2 łyżki soku z cytryny

250 g kiełbasy wiejskiej

1 marchewka

1 i 1/2 szklanki bulionu

1 listek laurowy

1 łyżeczka kminku

1 i 1/2 łyżki mąki pszennej

pół pęczka koperku

Przygotowanie:

Kapustę myjemy i szatkujemy. W szerokim garnku szklimy na połowie masła klarowanego posiekaną w kosteczkę cebulę.

Dodajemy kiełbasę pokrojoną na cienkie półplasterki lub w kostkę i razem podsmażamy przez kilka minut. Dodajemy kapustę oraz obraną i startą na tarce marchewkę. Mieszamy.

Wlewamy bulion, doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy listek laurowy i kminek. Mieszamy, przykrywamy i gotujemy pod przykryciem przez ok. 15 minut, do miękkości kapusty.

Na patelni podsmażamy mąkę, a gdy zacznie się rumienić dodajemy resztę  masła klarowanego i mieszamy. Do garnka z kapustą dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, sok z cytryny, koperek i zasmażkę. Dokładnie mieszamy aby nie było grudek i zagotowujemy. Doprawiamy do smaku.

Filety z kurczaka z bobem w kremowym sosie

Składniki:

300 g bobu

1 podwójna pierś z kurczaka

sól i świeżo zmielony pieprz

1 łyżka oliwy

2 łyżki mąki

1 łyżka masła  klarowanego

1 cebula

1 marchewka

1 szklanka  bulionu

szczypta kurkumy

80 ml śmietanki kremowej 30%

2 łyżki posiekanego koperku

Przygotowanie:

Gotujemy bób w osolonej wodzie, odcedzamy i obieramy.

Filety oczyszczamy z błonek i kostek. Kroimy  na pojedyncze filety. Mięso doprawiamy solą oraz świeżo zmielonym pieprzem, smarujemy oliwą a następnie oprószamy mąką.

W szerokim garnku roztapiamy masło klarowane, wkładamy piersi kurczaka i smażymy na większym ogniu na  złoty kolor. Wyjmujemy na talerz.

Na tym samym tłuszczu smażymy pokrojoną w kosteczkę cebulę, dodajemy obraną i startą marchewkę i znów podsmażamy przez ok. 1 – 2 minuty.

Dodajemy obsmażone filety, wlewamy gorący bulion, wsypujemy kurkumę i całość zagotowujemy. Przykrywamy i gotujemy na umiarkowanym ogniu przez około 3 minuty, a w międzyczasie przewracamy mięso na drugą stronę.

Do miseczki wlewamy kilka łyżek sosu z garnka, dodajemy  śmietankę,  mieszamy i wlewamy do garnka z kurczakiem.  Dodajemy koperek, obrany bób i delikatnie mieszamy. Gotujemy bez przykrycia przez około 1 minutę, aż sos nieco zgęstnieje.

Deser chia z musem truskawkowym

Składniki:

400 ml mleka kokosowego

40 g nasion chia

2 łyżki płatków migdałowych

25 dag truskawek lub innych owoców

2 łyżeczki ksylitolu

 Wykonanie:

Do miski wsypujemy nasiona chia, wlewamy mleko i mieszamy energicznie za pomocą trzepaczki przez ok. 1 min. Następnie wlewamy do pucharków lub szklanek i wstawiamy do lodówki na ok. 5 godz. (można zrobić to wieczorem i wstawić na całą noc do lodówki). Truskawki myjemy, pozbawiamy szypułek, wrzucamy do blendera i dodajemy ksylitol. Miksujemy je na mus. Wlewamy do pucharków i posypujemy płatkami migdałowymi i dekorujemy listkiem mięty. Otrzymujemy z tej porcji  4 małe desery.

Audycja z dnia 19 czerwca 2024

Kotlety mielone w młodej kapuście

Składniki:

0,5 kg mięsa mielonego

1 cebula

1 jajko

1 ząbek czosnku

2 łyżki bułki tartej

przyprawy: sól, pieprz, majeranek, papryka słodka i ostra

1 główka młodej kapusty

olej do smażenia

Panierka:

2 jajka

3 łyżki gęstego jogurtu naturalnego

3 łyżki mąki

Sól i pieprz

 bułka tarta        

Przygotowanie:

 Do mięsa mielonego dodajemy jajko, zeszkloną cebulkę, bułkę tartą i przeciśnięty przez praskę  czosnek. Doprawiamy  do smaku i wszystko razem dokładnie mieszamy, aż powstanie jednolita masa.  

W dużym garnku zagotowujemy wodę, z kapusty wycinamy głąba i obgotowujemy kapustę trochę dłużej niż na gołąbki.

Po przestudzeniu, z liści usuwamy grube nerwy. Na połowie liścia układamy porcje mięsa, spłaszczamy go i przykrywamy  drugą częścią liścia. Postępujemy tak, aż do wykończenia mięsa.

 Przygotowanie panierki:

Do miski wbijamy jajko, dodajemy mąkę, jogurt i przyprawy. Całość dokładnie mieszamy.  Kotlety w kapuście obtaczamy najpierw w cieście a następnie w bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju, na średniej mocy palnika, z dwóch stron na rumiano.  Podajemy z ziemniakami.

Sernik na zimno z owocami z sera z wiaderka

Składniki:

masa serowa:

1 kg sera z wiaderka

200 ml śmietany kremówki 30 %

1/2 szklanki cukru

1 cukier wanilinowy

2 galaretki cytrynowe

Spód:

1 mała paczka biszkoptów( 100g )

wierzch:

600g truskawek

2 galaretki truskawkowe

Przygotowanie:

Na dnie tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia układamy biszkopty jeden przy drugim.

Dwie galaretki cytrynowe rozpuszczamy w jednej szklance wrzątku (250ml) i odstawiamy do przestygnięcia.

Do misy miksera wlewamy kremówkę i wsypujemy cukier puder. Ubijamy całość na sztywno. Następnie dodajemy wystudzone i lekko tężejące galaretki cytrynowe. Krótko mieszamy a następnie dodajemy ser z wiaderka. Miksujemy do połączenia składników. Gotową masę serową przelewamy do tortownicy wyłożonej biszkoptami. Odkładamy sernik do lodówki na 2-3 godziny, aby dobrze zastygł.

Galaretki truskawkowe rozpuszczamy w 3 szklankach gorącej wody(750ml). Odstawiamy do przestudzenia i lekkiego zgęstnienia. Truskawki myjemy i szypułkujemy. Kroimy na połówki i wykładamy na masę serową. Na owoce wykładamy tężejącą galaretkę i ciasto ponownie wkładamy do lodówki na 2-3 godziny.

Chłodnik z ogórka i rzodkiewki

Składniki:

1 ogórek szklarniowy długi

1 pęczek rzodkiewki (10 szt)

1/2 pęczka koperku

1/2 pęczka cienkiego szczypiorku

2 ząbki czosnku

1/2 cytryny

750 ml kefiru

250 ml jogurtu naturalnego

sól i pieprz do smaku

1 łyżeczka cukru  

Przygotowanie:

 Ogórka i rzodkiewkę myjemy,  osuszamy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Umieszczamy na sitku i odciskamy powstały sok. W większej misce mieszamy jogurt i kefir( można użyć maślanki), przekładamy ogórka , rzodkiewkę i mieszamy. Szczypiorek oraz koperek bardzo drobno siekamy. Czosnek przeciskamy przez praskę , dodajemy sok z połowy cytryny i wszystko dokładnie mieszamy. Doprawiamy do smaku solą,  pieprzem i  cukrem. Wstawiamy do lodówki na ok 30 minut. Chłodnik rozlewamy do miseczek, ozdabiamy startą rzodkiewką i  koperkiem. Podajemy z jajkami ugotowanymi na twardo.

Audycja z dnia 15 maja 2024

Wiosenna sałatka z kurczakiem i warzywami

Składniki:

1 mała podwójna pierś z kurczaka

1 mała  sałata lodowa lub pół większej

15 pomidorków koktajlowych

1 żółta papryka

120g sera feta

15 czarnych oliwek

1 mała czerwona cebula

sól, pieprz

2 łyżki przyprawy do gyrosa

1 łyżka oliwy

1 łyżka soku z cytryny

Dressing:

6 łyżek oliwy z oliwek

2 łyżki soku z cytryny

pół łyżeczki suszonego oregano

½ łyżeczki musztardy francuskiej

szczypta soli i pieprzu

1 ząbek przeciśniętego  czosnku

Przygotowanie:

Piersi z kurczaka kroimy w poprzek na cienkie filety, następnie tniemy na małe paski. Doprawiamy solą, pieprzem, łyżką oliwy, łyżką soku z cytryny i dwiema łyżkami przyprawy do gyrosa. Odstawiamy do lodówki na pół godziny, po czym obsmażamy na złoto na patelni. Studzimy. Sałatę myjemy i rwiemy na małe kawałki. Układamy w szklanej misce. Na sałatę kładziemy połowę pomidorków  pokrojonych  na połówki, paprykę pokrojoną w kostkę, cebulę pokrojoną w półkrążki. Następnie układamy kurczaka, pokrojoną w kostkę fetę i oliwki oraz resztę pomidorków koktajlowych. Wszystkie składniki dressingu umieszczamy w słoiczku, dokładnie mieszamy do połączenia się składników i polewamy przygotowanym dresingiem.

Pierś z kurczaka ze szpinakiem i serem

Składniki:

2-3 pojedyncze piersi kurczaka

100 g świeżego szpinaku lub 50g mrożonego

1-2 ząbki czosnku

2 łyżki posiekanych suszonych pomidorów

50 g sera feta

2 garście tartego sera żółtego

mielona papryka słodka i ostra

szczypta kurkumy oraz curry

sól, pieprz

masło klarowane

Sposób przygotowania:

Na patelni rozgrzewamy masło klarowane, dodajemy umyty szpinak ( mrożony musimy rozmrozić i odsączyć na sitku nadmiar wody) i smażymy, aż znacznie zmniejszy swoją objętość. Pod koniec dokładamy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz posiekane drobno suszone pomidory i jeszcze chwilę smażymy. Odstawiamy z ognia i do farszu dodajemy ser feta i mieszamy, aż  się  połączy z pozostałymi składnikami. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Odstawiamy do przestudzenia.

Piersi kurczaka myjemy, osuszamy i nacinamy co mniej więcej 2 cm, tworząc tzw. kieszonki. Oprószamy solą, pieprzem, mieloną słodką i ostrą papryką, szczyptą kurkumy oraz curry. Skrapiamy niewielką ilością oliwy i dokładnie mieszamy, wcierając przyprawy w mięso.

Powstałe nacięcia wypełniamy przestudzonym farszem szpinakowym i posypujemy serem żółtym.

Mięso przenosimy na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę, lub do żaroodpornego naczynia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i pieczemy około 30 minut. Podajemy z bukietem surówek, ryżem lub pieczonymi ziemniakami.

Ciasto filadelfia z wiśniami

 

Składniki:

160 g krakersów lub sucharków

200 g kremu czekoladowego ( typu nutella)

330 ml śmietany kremówki 30%

250 g serka mascarpone

3 łyżki  cukru pudru

4 łyżeczki żelatyny

100ml wrzątku

70 g płatków migdałowych

450 g mrożonych wiśni bez pestek

2 opakowania galaretki wiśniowej

tortownica 23 cm

 

Przygotowanie:

Krakersy lub sucharki kruszymy w dłoniach ( tak aby  uzyskać chrupkość spodu ).

Do ciastek dodajemy krem czekoladowy i całość dokładnie ze sobą łączymy, a następnie gotową masę przekładamy do tortownicy wyłożonej folią aluminiową lub papierem do pieczenia, i dokładnie rozprowadzamy, delikatnie dociskając łyżką.

Tak przygotowany spód ciasta wstawiamy na pół godziny do lodówki.

Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie i odstawiamy do przestygnięcia.

Schłodzoną śmietankę kremówkę ubijamy z dodatkiem mascarpone i cukru pudru. Pod koniec wlewamy jeszcze lekko ciepłą  żelatynę i mieszamy do połączenia składników.

Tak przygotowaną masę przekładamy na spód z ciasteczek i dokładnie ją rozprowadzamy, wierzch posypujemy płatkami migdałowymi.

Galaretki rozpuszczamy według przepisu na opakowaniu ( zmniejszając ilość wody do 800 ml ) i pozostawiamy do wystudzenia.

Kolejną warstwą ciasta są mrożone wiśnie które rozprowadzamy na płatkach migdałowych.

Na wiśnie wlewamy chłodną, lekko tężejącą galaretkę, a następnie ciasto wstawiamy na kilka godzin

do lodówki.

Audycja z dnia 17 kwietnia 2024

Pierś z kurczaka ze szparagami

Składniki:

500 g filetu z kurczaka

sól, pieprz

2 łyżki mąki pszennej

1/2 pęczka szparagów zielonych

2 ząbki czosnku

2 łyżki oleju

3/4 szklanki bulionu

1 łyżka masła

1/2 szklanki śmietanki 30% lub 18% do zup i sosów

1/2 łyżeczki kurkumy

3 łyżki posiekanego koperku

Przygotowanie:

Filety kroimy na mniejsze porcje, rozbijamy tłuczkiem na nieco cieńsze i równej grubości filety. Doprawiamy solą, pieprzem i obtaczamy w mące z obydwu stron, strzepując jej nadmiar.

Szparagi myjemy i odłamujemy zdrewniałe końce. Łodyżki kroimy na ukośne plasterki a główki pozostawiamy w całości.

Na dużej patelni rozgrzewamy tłuszcz i obsmażamy porcje mięsa z obydwu stron. Wyjmujemy  na talerz.

Na tę samą patelnię wlewamy bulion i zagotowujemy. Dodajemy szparagi i gotujemy przez ok. 2 minuty. Wkładamy z powrotem usmażone kotlety, dodajemy przeciśnięty czosnek i gotujemy razem przez około minutę, delikatnie mieszając. W międzyczasie  mięso przewracamy na drugą stronę.

Dodajemy śmietankę, kurkumę oraz posiekany koperek i mieszamy. W razie potrzeby gotujemy jeszcze chwilę, aby sos zgęstniał i doprawiamy przyprawami.

Ciasto brownie z kaszy jaglanej

Składniki:

3/4 szklanki suchej kaszy jaglanej

niecałe 2 szklanki wody

100 g gorzkiej czekolady

4 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego lub masła

4 jajka

2 dojrzałe banany

1/2 szklanki mleka

3/4 szklanki mąki pszennej lub ryżowej

1 łyżeczka proszku do pieczenia

2 łyżki kakao

opcjonalnie 3 łyżki ksylitolu

Przygotowanie:

Kaszę jaglaną płuczemy i gotujemy w wodzie, aż kasza wsiąknie całą wodę.

Do gorącej kaszy dodajemy czekoladę i mieszamy lekko za pomocą łyżki aż się czekolada rozpuści. Odstawiamy do całkowitego przestygnięcia.

Do ostygniętej kaszy dodajemy jajka i mleko.  Następnie dodajemy banany, rozpuszczony olej kokosowy lub masło, a także wszystkie sypkie składniki.

Całość blenderujemy na gładką masę przez kilka minut.

Przelewamy masę do foremki keksówki i  wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy przez 35 minut w temp. 180 stopni.

Po upieczeniu i lekkim przestudzeniu, ciasto wyjmujemy z formy. Możemy polać polewą czekoladową i posypać płatkami migdałowymi.

Chleb z twarogiem bez mąki (niskowęglowodanowy)

Składniki:

500 g sera twarogowego (może być także z wiaderka)

300 g płatków owsianych

80 g pestek dyni

40 g ziaren siemienia lnianego

3 jajka

3 łyżki orzechów włoskich

1 łyżeczka proszku do pieczenia

½ łyżeczki soli

Przygotowanie:

Twaróg przekładamy do miski i rozgniatamy  widelcem. (z wiaderka nie ma potrzeby). Wsypujemy płatki owsiane, siemię lniane, proszek do pieczenia i sól. Wbijamy jajka. Wsypujemy pestki dyni i posiekane orzechy. Mieszamy do połączenia składników. Masę przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównujemy wierzch. Blachę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i pieczemy 40 minut. Po upieczeniu wyjmujemy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.

Pesto z czosnku niedźwiedziego

Składniki:

duży pęczek czosnku niedźwiedziego (umyty)

100 g uprażonych na suchej patelni orzechów włoskich

125 ml oliwy z oliwek

łyżeczka soku z cytryny

sól do smaku

Wykonanie:

Liście czosnku niedźwiedziego kroimy na mniejsze kawałki, uprażone orzechy lekko siekamy na desce. Wszystkie składniki razem z olejem, solą i sokiem z cytryny, umieszczamy w blenderze kielichowym, lub możemy zmiksować ręcznym.

Przechowujemy w lodówce w słoiku. Na górę warto wlać jeszcze trochę oleju, by odciąć dostęp powietrza.

Audycja z dnia 20 marca 2024

Pierś z indyka pieczona z boczkiem i serem mozzarella

Składniki:

600 g piersi z indyka

⅓ szklanki oliwy z oliwek

2 ząbki czosnku

2 łyżki soku z cytryny

1 łyżeczka suszonego oregano

1 łyżeczka suszonego tymianku

1 łyżeczka  suszonego majeranku

1 łyżeczka soli

⅓ łyżeczki pieprzu

7 plasterków twardego  sera mozzarella lub zwykłego sera żółtego

7 plastrów  wędzonego boczku

Sposób przygotowania:

Oczyszczone  i osuszone mięso układamy  na desce do krojenia i robimy kilka pionowych nacięć przez całą długość mięsa tzw. kieszonki, jednocześnie nie przecinając do końca mięsa.

Następnie bierzemy do ręki plaster żółtego sera, na którym układamy plaster wędzonego boczku. Następnie  składamy je  na pół i wkładamy do przygotowanych kieszonek.

 Marynata:

W małej misce łączymy ze sobą: oliwę z oliwek, oregano, majeranek, tymianek, obrane i przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, sok z cytryny, sól oraz pieprz. Składniki dokładnie mieszamy, aby dobrze się połączyły.

Powstałą marynatą polewamy indyka z dodatkami w ten sposób, aby pokryło całą powierzchnię mięsa i trafiło w każdą naciętą kieszonkę.  Mięso wkładamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy bez przykrycia w 190st 20-25 minut.

Podajemy z bukietem surówek, z ziemniakami, ryżem lub kaszą.

Mazurek kajmakowo-orzechowy

Ciasto:

30 dag mąki

20 dag masła

5 dag cukru pudru

1 cukier waniliowy

2 żółtka

szczypta soli

Przygotowanie:

Z podanych składników wyrabiamy ciasto i wkładamy je na 1 godz. do lodówki.

Następnie foremkę  wykładamy papierem do pieczenia i rozwałkowujemy ciasto, pamiętając o rancie. Ciasto powinno mieć ½ centymetra grubości.

Nakłuwamy widelcem i pieczemy w temp. ok 180°C 15-20 min. Pozostawiamy do wystudzenia.

Orzechy w miodzie

200 g posiekanych orzechów włoskich

100 g masła

2 łyżki cukru

2 łyżki miodu

Na wierzch:

1 puszka masy kajmakowej

do dekoracji: płatki migdałowe

Przygotowanie orzechów w miodzie:

Na głębszej patelni lub w rondlu rozpuszczamy masło z cukrem i miodem. Dodajemy posiekane orzechy włoskie (ważne żeby posiekać je dość drobno – mazurek łatwiej się kroi) i podgrzewamy na małym ogniu, cały czas mieszając przez ok 3 min. Po tym czasie zdejmujemy z ognia i odstawiamy do lekkiego przestygnięcia.

Wierzch mazurka pokrywamy masą kajmakową, rozprowadzamy orzechy w miodzie i posypujemy płatkami migdałowymi.

Ćwikła z chrzanem

Składniki:

500 g buraczków czerwonych

1 mały słoiczek chrzanu

sok z 1 cytryny

1/4 szklanki wina czerwonego

4 łyżki cukru

Sól do smaku

pieprz.

1 winne jabłko, obrane i starte na tarce jarzynowej

Przygotowanie:

Dokładnie umyte buraczki zalewamy w garnku wodą i gotujemy do miękkości lub pieczemy 1,5 godziny w 180 stopniach, do czasu aż będą miękkie. Ostudzone buraki obieramy i ścieramy na tarce jarzynowej o drobnych oczkach. Dodajemy chrzan, sok z cytryny, cukier, czerwone wino i  doprawiamy  solą i pieprzem. Na końcu dodajemy starte jabłko i dokładnie mieszamy. Przechowujemy w lodówce.

Chrzan, jeżeli jest korzenny – oczyszczamy, ścieramy drobno i skrapiamy sokiem z cytryny. Chrzan ze słoika jeśli jest rzadki to go odsączamy.

Babka piaskowa

Składniki :

15 dag mąki pszennej

15 dag mąki ziemniaczanej

1 łyżeczka proszku do pieczenia

25 dag masła

20 dag cukru pudru

4 jajka

cukier waniliowy

sok z jednej cytryny

Wykonanie:

Obie mąki przesiewamy i łączymy z proszkiem do pieczenia. Masło ucieramy na puszystą masę i stale ucierając dodajemy cukier, żółtka, cukier waniliowy, sok z cytryny i mąkę. Białka ubijamy na sztywno, dodajemy do ciasta i delikatnie mieszamy. Do wysmarowanej tłuszczem formy i wysypanej bułką tartą, przekładamy ciasto i pieczemy ok. godziny w 160 stopniach. Po lekkim przestudzeniu wyjmujemy z formy i posypujemy cukrem pudrem lub polewamy polewą czekoladową. Wszystkie składniki ciasta powinny mieć jednakową temperaturę.

Audycja z dnia 14 lutego 2024

Ciasto marchewkowe  dla diabetyków

Składniki:

0,5 kg startej marchewki

50 ml oleju

4 jajka

2 łyżki słodzika (erytrytol lub ksylitolu)

150 g mąki owsianej

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1  łyżeczka cynamonu

1 łyżeczka przyprawy do piernika

dwie garści bakalii (rodzynek, orzechów włoskich)

Przygotowanie:

Mąkę owsianą uzyskamy mieląc płatki owsiane.  Obraną i umytą marchew  ścieramy na tarce jarzynowej. Żółtka oddzielamy od białek, białka ubijamy na sztywną pianę.

Następnie łączymy ze sobą mokre składniki, czyli: olej, żółtka, marchew i dodajemy do nich pozostałe, suche składniki, czyli: mąkę owsianą, proszek do pieczenia, cynamon, przyprawę do piernika, słodzik i bakalie. (rodzynki przed dodaniem namaczamy we wrzątku i odsączamy na sitku, zaś orzechy kroimy na mniejsze kawałki). Dokładnie mieszamy łyżką, na koniec łączymy z ubitymi białkami. Przelewamy masę do wyłożonej papierem do pieczenia blachy i pieczemy w 180 st. C przez 45-50 minut.  Do suchego patyczka. Ciasto jest wilgotne.

Soczysta  pierś z indyka

Składniki:

700–900 g filet z piersi indyka

4 łyżki soku z cytryny

2 ząbki czosnku

1 łyżka słodkiej papryki mielonej

1 łyżeczka suszonego oregano

1 łyżeczka suszonego tymianku

1 łyżeczka soli

0,5 łyżeczki czarnego pieprzu mielonego

sól do smaku

Wykonanie:

Osuszony filet z piersi indyka polewamy sokiem z cytryny i nacieramy. Następnie nacieramy pieprzem, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, mieloną słodką papryką, solą, tymiankiem i oregano.  Tak przygotowane mięso wkładamy do rękawa do pieczenia i zostawiamy najlepiej na całą noc w lodówce.

Po tym czasie pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 °C przez około godzinę, aż na powierzchni będzie lekko rumiany. Wyjmujemy z piekarnika i zostawiamy w rękawie do całkowitego wystygnięcia.

Rozgrzewająca zupa imbirowa

Składniki:

2,5 litra wody lub bulionu

4 marchewki

2 pietruszki

2-3 ziemniaki

0,5 selera korzeniowego

5 cm białej części pora

2 cebule

2 łyżki masła

3 łyżki śmietany do zupy 18% lub serka mascarpone

natka pietruszki

5 cm korzenia imbiru

Przyprawy:

0,5 łyżeczki słodkiej czerwonej papryki

0,5 łyżeczki kurkumy

szczypta chili

sól

pieprz

Przygotowanie:

Obieramy marchewkę, pietruszkę, selera, ziemniaki oraz imbir i kroimy je w drobne kawałki.

Doprawiamy

słodką czerwoną papryką, kurkumą, szczyptą chili oraz solą i pieprzem. Rozprowadzamy masło po

patelni i podsmażamy na nim wcześniej pokrojoną w kostkę cebulę i pokrojonego w krążki pora. Pod

koniec dodajemy obrane ząbki czosnku oraz przyprawione, rozdrobnione warzywa. Zalewamy całość

wodą lub bulionem i gotujemy do miękkości warzyw. Kiedy warzywa będą miękkie, blendujemy

całość na gładką masę, dodając przy tym zachartowaną śmietanę lub serek mascarpone. Ewentualnie

doprawiamy do smaku według uznania. Posypujemy natką pietruszki. Krem możemy podawać z

grzankami lub ptysiami. Podajemy na gorąco.

Audycja z dnia 17 stycznia 2024

Karkówka w sosie musztardowym

Składniki:

600 g karkówki w plastrach

2 małe cebule

2 ząbki czosnku

2 szklanki wody lub bulionu

kilka ziarenek ziela angielskiego

2-3 listki laurowe

1-2 łyżki musztardy

1 łyżka miodu

1 łyżka mąki pszennej lub ziemniaczanej

1/2 szklanki słodkiej śmietanki 30 %

przyprawy do smaku: sól, pieprz, słodka papryka, granulowany czosnek, majeranek

mąka do posypania karkówki przed smażeniem

natka pietruszki

Przygotowanie:

Plastry karkówki oprószamy przyprawami i ewentualnie mąką. Smażymy kilka minut do wyraźnego zarumienia z obu stron. Przekładamy na talerz. Na tej samej patelni podsmażamy posiekaną w kostkę cebulę. Po kilku minutach smażenia dodajemy czosnek. Wkładamy mięso, zalewamy całość wodąlub bulionem, tak aby zakrywała składniki. Dodajemy listki laurowe i kilka ziarenek ziela angielskiego. Dusimy do miękkości pod przykryciem 40-50 minut lub dłużej (do czasu, aż karkówka będzie miękka). Gdyby woda wyparowała to uzupełniamy. Następnie dodajemy musztardę i  miód. Śmietankę mieszamy z mąką, dodajemy do sosu i doprowadzamy do zagotowania. W razie potrzeby jeszcze doprawiamy i przed podaniem posypujemy natką pietruszki.

Miodownik

               Składniki: 

500 g mąki pszennej

200 g masła

200 g cukru pudru

3 jajka

3 łyżki miodu

1,5 łyżeczki sody oczyszczonej

Masa orzechowa:

200 g posiekanych orzechów włoskich

100 g cukru

120 g masła

2 łyżki miodu

Masa budyniowa:

2 szklanki mleka

6 łyżek cukru

4 żółtka

4 czubate łyżki mąki pszennej (80g)

200g masła

Kieliszek spirytusu

 Wykonanie:

Jedną szklankę mleka zagotowujemy w garnku razem z cukrem a drugą połowę mleka mieszamy z żółtkami i mąką tak, aby nie było grudek. Wlewamy do gotującego się mleka z cukrem i po zagotowaniu pozostawiamy do wystudzenia. Miękkie masło miksujemy na puszystą masę, dodajemy po łyżce budyniu i ucieramy do uzyskania jednolitej konsystencji. Na koniec wlewamy spirytus i ponownie miksujemy.

Dodatkowo:   powidła śliwkowe lub dżem porzeczkowy

Sposób przygotowania:  Miód i masło zagotowujemy i pozostawiamy do wystudzenia.  Mąkę przesiewamy i mieszamy z sodą.  Dodajemy cukier puder i jajka  oraz ostudzone masło z  miodem i zagniatamy ciasto.   Ciasto dzielimy na 3 równe części. Formy o wymiarach ok. 35x 24 cm wykładamy papierem do pieczenia i wyklejamy  ciasto. (Ciasto jest dość klejące. Ręce obsypujemy mąką). Pieczemy dwa blaty ciasta w nagrzanym piekarniku ok. 12- 15 minut, aż ciasto się zarumieni, w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół). Pozostawiamy do ostygnięcia. Trzecią część ciasta wyklejamy w formie i odstawiamy na bok. (Jeszcze nie pieczemy!)

Masa orzechowa: Masło rozpuszczamy w rondelku z miodem i cukrem. Dodajemy posiekane orzechy i smażymy, mieszając, na małej mocy palnika  2 minuty. Gorącą masę wykładamy na trzecie, surowe ciasto. Całość pieczemy w nagrzanym piekarniku ok. 12- 15 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół). Pozostawiamy do wystudzenia.

Przełożenie ciasta: Na desce lub tacy układamy pierwszy kruchy blat ciasta miodowego(bez orzechów). Rozsmarowujemy  powidła śliwkowe lub dżem porzeczkowy, a następnie połowę masy budyniowej. Przykrywamy drugim plackiem (bez orzechów) i ponownie smarujemy drugą połową powideł i masy. Przykrywamy plackiem z orzechami. Ciasto pozostawiamy w chłodnym miejscu, aż placki zmiękną. Gdy ciasto będzie już miękkie, przechowujemy w lodówce.

Audycja z dnia 20 grudnia 2023

Seromakowiec

Placek makowy:

300 g mielonego maku +  3 szkl. mleka

2 łyżki  rodzynek

4 jajka

2 łyżki  cukru pudru

2 łyżki mąki pszennej

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1/2 szkl. siekanych orzechów

1 łyżka miodu

Placek serowy:

750 g twarogu sernikowego

150 g bardzo miękkiego masła (wyjętego z lodówki na kilka godzin przed pieczeniem)

4 jajka

sok z połowy cytryny

1 kopiasta łyżka mąki ziemniaczanej

2 łyżki  cukru pudru

1 łyżeczka proszku do pieczenia

Placek orzechowy:

4 jajka

Pół szklanki  mielonych orzechów włoskich

2 łyżki mąki pszennej

2 łyżki  cukru pudru

1 łyżeczka proszku do pieczenia

Warstwa z makiem:

Mak zalewamy gorącym mlekiem i odstawiamy na około 30 minut pod przykryciem. Po tym czasie dokładnie odciskamy nadmiar płynu (możemy przełożyć na sito lub bawełnianą ściereczkę i dokładnie odciskamy).

Żółtka ucieramy z cukrem do białości. Dodajemy odciśnięty mak, mąkę, proszek do pieczenia, miód oraz rodzynki i orzechy.

Na końcu do masy dodajemy ubitą na sztywno pianę z białek i delikatnie mieszamy szpatułką.

Masę makową wylewamy do blaszki (21x32cm) wyłożonej papierem do pieczenia.

Warstwa serowa:

Miękkie masło ucieramy z cukrem pudrem na puch. Dodajemy żółtka i dalej miksujemy. Mikser wyłączamy, dodajemy sok z cytryny, twaróg (koniecznie w temp. pokojowej), mąkę ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia i ponownie krótko miksujemy.

Na końcu do masy serowej dodajemy ubitą na sztywno pianę z białek i delikatnie mieszamy szpatułką.

Masę serową wykładamy (najlepiej po 1 łyżce) na masę makową i delikatnie wyrównujemy.

Warstwa orzechowa:

Żółtka ucieramy z cukrem na jasną masę. Dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i mielonymi orzechami, miksujemy do połączenia składników.

Na końcu dodajemy ubitą na sztywno pianę z białek i delikatnie mieszamy szpatułką.

Masę orzechową wylewamy do blaszki. Pieczemy przez około godzinę w piekarniku nagrzanym do 180 stopni

Wierzch możemy zostawić bez dodatków, oprószyć cukrem pudrem lub udekorować  polewą czekoladową.

Pierożki krucho – drożdżowe z warzywami

Składniki:

Ciasto:

½  kg mąki pszennej

2 jajka

5 dag drożdży

1 szklanka kwaśnej śmietany 18%

sól

20 dag masła

jajko do smarowania

Farsz:

3 marchewki

1 seler

1 biała część pora

2 ząbki czosnku

olej do smażenia

sól i pieprz

Wykonanie farszu:

Marchew i selera obieramy i ścieramy na tarce jarzynowej o grubych oczkach. Czosnek przeciskamy przez praskę.

Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy pokrojonego drobno pora a następnie starte  warzywa i czosnek. Dusimy pod przykryciem do miękkości warzyw. Pod koniec doprawiamy solą i pieprzem i pozostawiamy do wystudzenia.

Przygotowanie  ciasta:

Przesianą mąkę z masłem siekamy nożem. Dodajemy jajka, drożdże rozprowadzone w śmietanie i sól.  Wyrabiamy . Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na pół godziny, aby ciasto trochę podrosło.  Ciasto rozwałkowujemy i wykrawamy szklanką okręgi. Na każdego placka kładziemy łyżkę wystudzonego farszu i sklejamy pierogi. Układamy na  wyłożonej papierem do pieczenia blaszce w pozycji stojącej, smarujemy roztrzepanym jajkiem i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy 20-25 minut w 180 stopniach na słoty kolor.

Łosoś pieczony z sosem koperkowym

350 g filetu z łososia

1 łyżka sosu sojowego jasnego

1 łyżka soku z cytryny

1 łyżeczka oleju

1 łyżeczka  syropu klonowego

Sos koperkowy:

3/4 szklanki bulionu lub rosołu

szczypta kurkumy

1 łyżka mąki pszennej

1 ząbek czosnku

1/4 szklanki śmietanki kremówki 30%

Sól, pieprz

1/2 łyżki masła

1/2 pęczka koperku

1 łyżeczka soku z cytryny

Przygotowanie:

Filet łososia kroimy na 2 porcje, kładziemy na desce skórką do dołu i przeciągając nożem między skórką a mięsem odcinamy skórę pozostawiając ją na desce. Filety płuczemy, osuszamy  i umieszczamy w głębokim talerzu. Doprawiamy solą, pieprzem, skrapiamy sosem sojowym, syropem klonowym, sokiem z cytryny i olejem. Mieszamy,  obracamy na drugą stronę i zostawiamy do zamarynowania na 1 godzinę.

Piekarnik nagrzewamy do 230 stopni C, łososia układamy w żaroodpornym naczyniu, polewamy resztą marynaty i pieczemy przez 15 minut.

Sos koperkowy:

Bulion zagotowujemy z kurkumą. W miseczce dokładnie rozprowadzamy mąkę w śmietance, następnie wlewamy ją do bulionu ciągle mieszając do zagotowania. Doprawiamy solą, białym i czarnym pieprzem oraz przeciśniętym ząbkiem czosnku. Gotujemy przez ok. 1 minutę co chwilę mieszając.

Dodajemy masło, sok z cytryny i posiekany koperek, podgrzewamy jeszcze przez chwilę ciągle mieszając i odstawiamy z ognia.

Na talerzu układamy upieczonego łososia, warzywa ugotowane na parze i polewamy sosem koperkowym.

Schab gotowany w rękawie

Składniki:

1,5kg schabu bez kości

1 łyżka majeranku

1 łyżeczka papryki słodkiej

1 łyżeczka papryki wędzonej

1 łyżka przyprawy kebab-gyros

1,5 łyżeczki soli

pół łyżeczki pieprzu

4 ząbki czosnku

rękaw do pieczenia

Wykonanie:

Schab myjemy pod bieżącą wodą i osuszamy papierowym ręcznikiem.

Wszystkie przyprawy wsypujemy do miseczki, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i mieszamy.  Tak przygotowaną mieszanką dokładnie nacieramy mięso z obydwu stron.

Mięso wkładamy do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, tak aby przeszło aromatem przypraw.

Schab przekładamy do rękawa do pieczenia i mocno zawiązujemy oba końce. Mięso w rękawie wkładamy do garnka z zimną, osoloną wodą, dodajemy listek laurowy, ziele angielskie i pieprz ziarnisty i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na małym ogniu ok. godziny. Potem gaz wyłączamy, a mięso zostawiamy jeszcze na 15 minut w gorącej wodzie. Później je wyjmujemy, zdejmujemy rękaw i pozostawiamy do ostudzenia.

Tak przyrządzony schab jest mięciutki i soczysty. Doskonały na gorąco i  na zimno jako wędlina do kanapek.

 

Rolada z indyka faszerowana morelami

Składniki:

1 kg  piersi z indyka

200 g  suszonych moreli

3 łyżki  miodu

1 łyżka  musztardy

1 łyżeczka  ziół prowansalskich

sól

pieprz

Sposób przyrządzania:

Pierś z indyka rozcinamy na duży płat mięsa, wkładamy między dwie warstwy folii spożywczej i rozbijamy tłuczkiem. Oprószamy solą, pieprzem, smarujemy musztardą wymieszaną z miodem (zostawiamy 3 łyżeczki do nasmarowania wierzchu) i ziołami prowansalskimi. Suszone morele zalewamy wrzątkiem na 5 minut, odcedzamy, kroimy na połówki, kładziemy  bliżej dłuższego boku rolady i ciasno zwijamy, po czym okręcamy bawełnianą nicią. Na wierzchu rozsmarowujemy pozostałą musztardę z miodem.  Mięso wkładamy do rękawa do pieczenia i pozostawiamy  w lodówce na kilka godzin lub na całą noc.  Pieczemy w rozgrzanym piekarniku 60 minut w 180 st. C. Na 15 minut przed końcem pieczenia rozcinamy  folię, aby mięso się zrumieniło. Po upieczeniu pozostawiamy do wystudzenia. Kroimy w grubsze plastry i układamy na półmisku. Świątecznie dekorujemy.

Audycja z dnia 22 listopada 2023

Ciasto czekoladowe z burakiem

Składniki na formę keksową 30 cm:

Wszystkie składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową.

Ciasto:

2 szklanki mąki pszennej  (275g lub 16 czubatych łyżek)

2 średnie ugotowane i obrane buraków    (375g lub 2 średnie buraki)

250 ml oleju

5 jajek

2  łyżeczki proszku do pieczenia

80 g kakao

200 g cukru

2 łyżeczki cukru waniliowego

szczypta soli

Sposób przygotowania:

Formę keksową (o długości 30 cm) wysmarowujemy tłuszczem  i posypujemy mąką.

Ugotowane i obrane buraki kroimy na mniejsze kawałki, przekładamy do miski i razem z olejem miksujemy dokładnie blenderem na gładką masę.

W drugiej misce przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia, kakao, dodajemy cukier, cukier waniliowy i szczyptę soli.

Do masy buraczanej dodajemy stopniowo po jednym jajku, miksując mikserem na najwyższych obrotach. Zmniejszamy obroty miksera i dodajemy w 2- 3 porcjach suche składniki z miski. Miksujemy krótko, tylko do momentu połączenia się składników.

Ciasto przekładamy do przygotowanej keksówki i pieczemy w nagrzanym piekarniku, do suchego patyczka, ok. 1 godziny  w temperaturze 175°C, grzałka góra- dół. (Ciasto  powinno być delikatnie wilgotne, ale nie może być surowe w środku.)

Po upieczeniu pozostawiamy ciasto na 30 minut w formie. Następnie wyjmujemy z formy na kratkę kuchenną i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.

Ciasto możemy polać polewą czekoladową lub posypać cukrem pudrem.

Sałatka z burakiem i fetą

Składniki:

2 ugotowane lub upieczone buraki

1 opakowanie mixu sałat

200 g sera feta

1/2 szklanki ziaren słonecznika

Sos:

4 łyżki oliwy z oliwek

4 łyżki soku z cytryny

1 łyżeczka musztardy

1 łyżeczka płynnego miodu

Sól, pieprz

Przygotowanie:

Wszystkie składniki na sos przekładamy do miseczki i dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji.

Ziarna słonecznika prażymy na suchej patelni.

Buraczki i ser feta kroimy w kostkę.

Na talerzu rozkładamy mix sałat. Następnie wykładamy buraczki i ser feta. Całość posypujemy słonecznikiem.

Przed podaniem polewamy przygotowanym sosem.

Pieczona karkówka na kanapki

Składniki:

2 kg karkówki wieprzowej

4 łyżki musztardy

4 łyżki oleju

1 łyżeczka papryki wędzonej

1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku

1 łyżka suszonego majeranku

4 ząbki czosnku

2 gałązki świeżego rozmarynu lub 1 łyżeczka suszonego

2 gałązki świeżego tymianku lub 1 łyżeczka suszonego

½ łyżeczki pieprzu

1,5 łyżki soli

Przygotowanie:

Najpierw przygotowujemy marynatę. W szklanym naczyniu umieszczamy musztardę, olej, sypkie przyprawy, przeciśnięty przez praskę czosnek, igły rozmarynu oraz listki tymianku lub suszone przyprawy ziołowe.  Karkówkę myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym, a następnie nacieramy przygotowaną marynatą. Zawijamy mięso folią spożywczą i wkładamy do lodówki  na całą noc.

Po tym czasie odwijamy folię, wkładamy karkówkę do naczynia żaroodpornego lub do rękawa do pieczenia, podlewamy wodą i zamykamy rękaw lub przykrywamy pokrywę naczynia. Pieczemy karkówkę 2,5 godziny w piecu nagrzanym do 180°C. Po wymaganym czasie wyjmujemy mięso z piekarnika i pozostawiamy karkówkę do całkowitego wystudzenia.  Mięso przechowujemy w lodówce.

Placuszki z ziemniaków i marchewki

Składniki:

5 sztuk ziemniaków

1 duża marchewka

1 cebula

2 ząbki czosnku

1 mały pęczek koperku

2 łyżki mąki pszennej

1 szczypta kurkumy

2 łyżki kefiru lub jogurtu naturalnego

2 jajka

Przyprawy: sól, pieprz, papryka czerwona wędzona

olej do smażenia

Przygotowanie:

Obrane ziemniaki, marchewkę oraz cebulę ścieramy na tarce o drobnych oczkach, wylewamy masę na sitko ustawione na naczyniu i delikatnie odciskamy. Następnie odlewamy sok zostawiając na dnie skrobię ziemniaczaną, którą dodajemy do startych warzyw.

Do masy warzywnej dodajemy  jajka,  kefir, przyprawy oraz mąkę i dokładnie mieszamy. Dodajemy drobno pokrojony koperek oraz 2 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku i ponownie mieszamy.

Placuszki smażymy z obu stron na  złoty kolor. Po usmażeniu odsączamy je z nadmiaru oleju na ręczniku papierowym.

Gotowe placuszki podajemy ze śmietaną, jogurtem lub sosem czosnkowym.

Audycja z dnia 18 października 2023

Buraczki z cukinią na zimę

Składniki:

2 kg buraków

2 kg cukinii

0,5 kg cebuli

3/4 szklanki octu

1 szklanka cukru

1 szklanka oleju

sól

Sposób przygotowania:

Buraczki dokładnie myjemy, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Po wystudzeniu  obieramy ze skórki i ścieramy na tarce jarzynowej o dużych oczkach.  Cukinię obieramy, wydrążamy gniazda nasienne i również ścieramy na tej samej tarce co buraki. Solimy i pozostawiamy aby cukinia zmiękła i puściła sok.  Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na oleju. Buraczki łączymy z cukinią i cebulą oraz zalewamy składnikami zalewy.  Buraki wkładamy do wyparzonych słoików, szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy  15-20 minut. Następnie wyjmujemy z garnka i stawiamy na desce do góry dnem. Pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.

Śliwki w occie bez pasteryzowania

Składniki:

1 kg śliwek węgierek

Zalewa:

3 szklanki  wody

½ szklanki octu 10 %

szklanka cukru

kilka goździków

Kawałek korzenia cynamonu lub pół łyżeczki mielonego cynamonu

Wykonanie:

Umyte śliwki pozbawiamy pestek. Przekładamy do głębszej miski lub metalowego wiaderka. Zalewę zagotowujemy i zalewamy nią śliwki. Przykrywamy pokrywą lub talerzem, aby śliwki były zanurzone w zalewie. Następnego dnia zlewamy zalewę do garnka, zagotowujemy i znów zalewamy odcedzone śliwki. Kolejnego czyli trzeciego dnia czynność powtarzamy, a czwartego dnia śliwki przekładamy do słoików, zalewamy gorącą zalewą, odwracamy do góry dnem i po wystudzeniu słoiki odstawiamy do spiżarki.

Sos z dyni do spaghetti na zimę.

Składniki:

4 kg. dyni

1 kg. cebuli

1 kg. czerwonej papryki

3 łyżki soli

1 szklanka cukru

1/2 szklanki  octu jabłkowego

2 łyżki  oregano

2 łyżki bazylii

1 łyżka curry

1 łyżka słodkiej papryki

1 łyżka ostrej papryki

6 łyżek koncentratu pomidorowego

Sposób przygotowania:

Dynię myjemy, wydrążamy,  obieramy ze skórki i ścieramy na tarce jarzynowej o dużych oczkach.  Papryką i cebulę kroimy w kostkę. Przekładamy do garnka, solimy i pozostawiamy na godzinę aby warzywa puściły sok. Gotujemy wszystkie warzywa  na małym ogniu pod przykryciem, aż staną się miękkie. Następnie lekko studzimy i miksujemy.

Dodajemy bazylię, oregano, papryki, curry oraz ocet, cukier i koncentrat pomidorowy. Dokładnie mieszamy i gotujemy razem w garnku ok. 5 minut. Następnie przekładamy sos do wyparzonych słoików, dobrze zakręcamy i pasteryzujemy jeszcze ok. 15 minut. Po wyjęciu z garnka stawiamy do góry dnem i pozostawiamy do wystudzenia.

Dynia marynowana

Składniki:

5 kg  pokrojonej w kostkę dyni

1 kg cukru

1,5 szklanki octu 10 %

2,5 szklanki wody

15 goździków

1 kawałek korzenia cynamonu

 

Wykonanie:

Do garnka wlewamy wodę, ocet, dodajemy cukier i goździki zawinięte w gazę oraz pokrojoną dynię. Wszystkie podane składniki mieszamy razem i pozostawiamy w garnku na całą noc.  Następnego dnia gotujemy na małym ogniu aż dynia stanie się szklista. Przekładamy do wyparzonych słoików, szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy 5 min od zagotowania . Słoiki stawiamy do góry dnem i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.

Audycja z dnia 20 września 2023

Roladki z kurczaka z mozzarellą i boczkiem w sosie śliwkowym

Składniki:

1 podwójna   pierś z  kurczaka

1 ser mozzarella

20 dag wędzonego surowego boczku pokrojonego na cienkie plastry

świeżo zmielony czarny pieprz

olej do smażenia

sos śliwkowy:

50 dag śliwek (najlepiej węgierek)

2 łyżki sosu sojowego

2 łyżki miodu

2 łyżki soku z cytryny

1 łyżeczka słodkiej wędzonej papryki w proszku

szczypta pieprzu

 

Przygotowanie:

Śliwki przekrawamy na połówki, usuwamy pestki, umieszczamy w misce i dodajemy sok z cytryny, sos sojowy, miód, pieprz  i paprykę w proszku. Dokładnie mieszamy.

Ser mozzarella kroimy na słupki o boku około 1 cm.

Umyte i dokładnie osuszone piersi kroimy na cieńsze kotlety i lekko rozbijamy przez folię spożywczą na cieńsze kawałki.

Mięso rozkładamy na desce i doprawiamy z obu stron solą i pieprzem. Na każdym kawałku układamy kawałek sera i zwijamy w roladkę. Każdą roladkę owijamy plastrem boczku.

Na patelni smażymy roladki z każdej strony, aż się ładnie zrumienią (najpierw smażymy na dużym ogniu, następnie na mniejszym).

Usmażone roladki przekładamy na talerz.

Z patelni usuwamy tłuszcz, rozgrzewamy i dodajemy śliwki. Smażymy na dużym ogniu przez 4-5 minut, aż śliwki zaczną robić się miękkie, a sos nieco zgęstnieje.

Układamy  roladki na przygotowanych śliwkach i podgrzewamy chwilę na średnim ogniu.

Podajemy z ziemniakami puree i mieszanką sałat.

Ciasto brownie z kaszy jaglanej

Składniki:

3/4 szklanki suchej kaszy jaglanej

niecałe 2 szklanki wody

100 g gorzkiej czekolady

4 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego lub masła

4 jajka

2 dojrzałe banany

1/2 szklanki mleka

3/4 szklanki mąki pszennej lub ryżowej

1 łyżeczka proszku do pieczenia

2 łyżki kakao

opcjonalnie 3 łyżki ksylitolu

Przygotowanie:

Kaszę jaglaną płuczemy i gotujemy w wodzie, aż kasza wsiąknie całą wodę.

Do gorącej kaszy dodajemy czekoladę i mieszamy lekko za pomocą łyżki aż się czekolada rozpuści. Odstawiamy do całkowitego przestygnięcia.

Do ostygniętej kaszy dodajemy jajka i mleko.  Następnie dodajemy banany, rozpuszczony olej kokosowy lub masło, a także wszystkie sypkie składniki.

Całość blenderujemy na gładką masę przez kilka minut.

Przelewamy masę do foremki keksówki i  wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy przez 35 minut w temp. 180 stopni.

Po upieczeniu i lekkim przestudzeniu, ciasto wyjmujemy z formy. Możemy polać polewą czekoladową i posypać płatkami migdałowymi.

Ciasto wiśniowa chmurka na kruchym spodzie

Składniki na ciasto kruche:

200g mąki

100 g masła

1,5 łyżeczka proszku do pieczenia

3 łyżki cukru

1 cukier wanilinowy

4 żółtka

Składniki na galaretkę z wiśniami:

3 galaretki wiśniowe

500 g wiśni świeżych, mrożonych lub z kompotu (bez pestek)

1 litr wrzącej wody

Składniki na krem śmietanowy:

250 g serka mascarpone

500 ml śmietanki kremówki

3 płaskie cukru pudru

2 łyżeczki żelatyny

60 ml gorącej wody (1/3 szklanki)

Składniki na bezę:

200 g drobnego cukru

4 białka

1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej

1 łyżka soku z cytryny lub octu

40 g migdałów

Szczypta soli

Wykonanie ciasta kruchego:

Na stolnicę wykładamy mąkę, pokrojone w kostkę zimne masło, cukier, cukier wanilinowy, żółtka oraz proszek do pieczenia. Wszystkie składniki zagniatamy, formujemy kulkę i owijamy w folię spożywczą. Wstawiamy do lodówki na 30 minut.

Po upływie czasu ciasto rozwałkowujemy na wymiar formy 24×24 cm i wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez 20 minut, grzanie góra-dół. Gotowe ciasto odstawiamy do przestygnięcia.

Wykonanie galaretki:

Galaretki wiśniowe rozpuszczamy w gorącej wodzie i odstawiamy do przestygnięcia. Dodajemy wiśnie(jeśli są z kompotu to odsączamy) i przekładamy do przestygniętej galaretki. Całość odstawiamy do lekkiego stężenia.

Tężejącą galaretkę wykładamy na kruche ciasto i odstawiamy do całkowitego stężenia.

Wykonanie masy śmietanowej:

Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie i odstawiamy do przestygnięcia.

Schłodzoną śmietankę kremówkę ubijamy z dodatkiem mascarpone i cukru pudru. Pod koniec wlewamy przestygniętą żelatynę i mieszamy do połączenia składników. Gotową masę wykładamy na galaretkę.

Wykonanie bezy:

Białka w temperaturze pokojowej ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Ciągle ubijając, stopniowo dodajemy cukier, do uzyskania szklistej i sztywnej masy. Pod koniec dodajemy 1 łyżkę mąki ziemniaczanej i 1 łyżkę octu i jeszcze chwilę miksujemy.

Bezę rozprowadzamy blaszce wyłożonej papierem do pieczenia na wymiar 24×24 cm. Wierzch posypujemy migdałami.  Piekarnik rozgrzewamy do 140st.C, zmniejszamy do 120st.C i pieczemy przez 15 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 100st.C i suszymy przez 2 godz. w piekarniku. Bezę pozostawiamy na całą noc w zamkniętym piekarniku.

Gotową bezę wykładamy na ciasto. Całość wstawiamy do lodówki na kilka godzin.

Audycja z dnia 16 sierpnia 2023

Kania marynowana

Składniki:

5 kani

2 jajka

25 ml mleka (2 łyżki)

sól i pieprz do smaku

szczypta majeranku

olej do smażenia

bułka tarta do panierowania

Marynata:

½  szklanki octu 10%

5 szklanek wody

2  cebule

1,5 łyżki soli

½  szklanki cukru

3 liście laurowe

5 ziaren ziela angielskiego

1 łyżeczka gorczycy

Przygotowanie:

Jajka mieszamy z mlekiem, doprawiamy solą i pieprzem  i dobrze je roztrzepujemy trzepaczką. Oczyszczone grzyby dzielimy na pół lub na ćwiartki. Moczymy w jajku z mlekiem, a następnie w bułce tartej. Kanie smażymy  na rumiano z obu stron na oleju i wkładamy do litrowych słoików.

Przygotowujemy marynatę: wszystkie składniki marynaty wkładamy do garnka, dodajemy pokrojoną w piórka cebulę i gotujemy około 2 minuty. Wrzącą marynatą zalewamy kanie w słojach wraz z cebulą,  zielem angielskim i gorczycą.  Nie wkładamy tylko liścia laurowego. Dokładnie zakręcamy

słoiki i odwracamy do góry dnem. Pozostawiamy do ostygnięcia. Możemy je przechowywać w lodówce lub w chłodnym miejscu.

Pieczarki marynowane

Składniki:

3 kg drobnych pieczarek

3 litry wody

3 łyżki octu 10%

2 płaskie łyżki soli

Zalewa:

2l  wody

1  szklanka octu 10%

2 łyżki soli

1  szklanka cukru

1 duża cebula

Dodatkowo do każdego słoika:

3 plasterki marchewki

2 ziarnka pieprzu czarnego ziarnistego

3 ziarnka ziela angielskiego

Pół łyżeczki gorczycy

1 liść laurowy

Przygotowanie:

Pieczarki myjemy pod bieżącą wodą.  W garnku doprowadzamy do wrzenia wodę, dodajemy sól, ocet i wrzucamy pieczarki. Gotujemy około 5-6 minut, po czym odcedzamy na durszlaku. Jeśli nie posiadamy tak dużego garnka, aby na raz obgotować pieczarki,  to powinniśmy to zrobić partiami. Do każdego obgotowania powinniśmy  przygotować nową wodę z przyprawami.

Marchew obieramy, kroimy w plasterki i zalewamy wodą. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 2 minut. Odcedzamy na sicie.

Na dno każdego słoika wkładamy: 2 plasterki marchewki, 2 ziarenka pieprzu czarnego, 1 ziarenko ziela angielskiego, 1 mały liść laurowy i pół łyżeczki gorczycy. Uzupełniamy słoiki przygotowanymi wcześniej pieczarkami do 3/4  wysokości.

Zalewa:

Wszystkie składniki zalewy mieszamy razem i doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy pokrojoną w piórka cebulę i chwilę gotujemy (około 2 minuty), aby cebula lekko zmiękła. Do każdego słoika wkładamy po trochu cebuli.

Gorącą zalewą uzupełniamy słoiki tak, aby pieczarki były całkowicie przykryte. Słoiki mocno zakręcamy. Tak przygotowane pieczarki pasteryzujemy w garnku lub piekarniku przez 15-20 minut.

Sos pomidorowo-paprykowy

Składniki:

2 kg dojrzałych pomidorów

1 kg czerwonej papryki

2 duże cebule

3-4 ząbki czosnku

2-3 łyżeczki soli

0,5 łyżeczki mielonego pieprzu

2 łyżeczki suszonego oregano

1 łyżeczka słodkiej papryki

0,5 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej

1 łyżeczka suszonej bazylii

2 łyżki octu 10%

2 łyżki cukru

Wykonanie:                                                                                 

Pomidory parzymy we wrzątku, zdejmujemy skórkę i kroimy w mniejsze kawałki. Paprykę oczyszczamy i kroimy w kostkę. Cebulę i czosnek drobno siekamy. Na dużej patelni rozgrzewamy kilka łyżek oleju. Wrzucamy czosnek, cebulę i paprykę. Smażymy 4-5 min. Pomidory przekładamy do dużego, szerokiego garnka. Dodajemy do nich wcześniej podsmażone składniki. Gotujemy na małym ogniu przez ok. 1 godz. aż pomidory się rozgotują. Zawartość garnka lekko studzimy i miksujemy na gładki sos przy pomocy blendera. Garnek stawiamy z powrotem na gazie, dodajemy wszystkie przyprawy i gotujemy do momentu odparowania wody ok. 1 godz. Gotowy sos przekładamy do suchych, wyparzonych słoików i zakręcamy. Pasteryzujemy przez 15-20 min. Słoiki wyjmujemy z wody, mocno dokręcamy i odstawiamy do góry dnem do wystudzenia.

Sos podajemy jako dodatek do kanapek, pieczonych mięs, wędlin i serów. Jest smaczny na ciepło i na zimno.

Kotlety drobiowe z warzywami

Składniki:

½  kg piersi z kurczaka

½  czerwonej papryki

1 cebula

ząbek czosnku

10 dag pieczarek

3 łyżki posiekanej natki pietruszki

2 jajka

3 łyżki mąki ziemniaczanej

2 łyżki oleju

sól, pieprz

papryka mielona słodka.

Wykonanie:

Mięso myjemy, kroimy w drobną kostkę i oprószamy solą i pieprzem. Cebulę drobno siekamy, pieczarki kroimy w półplasterki a paprykę w kostkę. Cebulę, pieczarki paprykę podsmażamy na oleju i pozostawiamy do wystudzenia.  Czosnek przeciskamy przez praskę. Do mięsa dodajemy przestudzone warzywa, czosnek , olej i odstawiamy na godzinę do lodówki. Następnie  wbijamy jajka, dodajemy mąkę ziemniaczaną, pokrojoną natkę pietruszki, doprawiamy do smaku i mieszamy. Na rozgrzany olej kładziemy łyżką kotleciki i smażymy jak placki ziemniaczane na złoty kolor. Podajemy z ryżem i surówkami.

Sos pomidorowo-paprykowy

Składniki:

2 kg dojrzałych pomidorów

1 kg czerwonej papryki

2 duże cebule

3-4 ząbki czosnku

2-3 łyżeczki soli

0,5 łyżeczki mielonego pieprzu

2 łyżeczki suszonego oregano

1 łyżeczka słodkiej papryki

0,5 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej

1 łyżeczka suszonej bazylii

2 łyżki octu 10%

2 łyżki cukru

Wykonanie:                                                                                 

Pomidory parzymy we wrzątku, zdejmujemy skórkę i kroimy w mniejsze kawałki. Paprykę oczyszczamy i kroimy w kostkę. Cebulę i czosnek drobno siekamy. Na dużej patelni rozgrzewamy kilka łyżek oleju. Wrzucamy czosnek, cebulę i paprykę. Smażymy 4-5 min. Pomidory przekładamy do dużego, szerokiego garnka. Dodajemy do nich wcześniej podsmażone składniki. Gotujemy na małym ogniu przez ok. 1 godz. aż pomidory się rozgotują. Zawartość garnka lekko studzimy i miksujemy na gładki sos przy pomocy blendera. Garnek stawiamy z powrotem na gazie, dodajemy wszystkie przyprawy i gotujemy do momentu odparowania wody ok. 1 godz. Gotowy sos przekładamy do suchych, wyparzonych słoików i zakręcamy. Pasteryzujemy przez 15-20 min. Słoiki wyjmujemy z wody, mocno dokręcamy i odstawiamy do góry dnem do wystudzenia.

Sos podajemy jako dodatek do kanapek, pieczonych mięs, wędlin i serów. Jest smaczny na ciepło i na zimno.

Audycja z dnia 21 czerwca 2023

Zupa krem z pieczonej cukinii

Składniki:

1 większa cukinia

1 cebula

4 ząbki czosnku

2 łyżki oleju

1 litr bulionu lub wody

Sól i pieprz  do smaku

½ szklanki śmietanki kremówki (niekoniecznie)

Przygotowanie:

Cukinię myjemy i kroimy w kostkę, cebulę w piórka a czosnek obieramy. Warzywa układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, skrapiamy olejem, delikatnie solimy  i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 210stC na ok. 15 minut, do lekkiego zrumienienia.

Upieczone warzywa przekładamy do garnka, zalewamy wodą lub bulionem i zagotowujemy. Miksujemy blenderem, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Możemy dodać  śmietankę kremówkę. Podajemy na ciepło np. z grzankami lub ptysiami.

Surówka colesław z czerwonej kapusty

Składniki:

1/2 średniej główki czerwonej kapusty

1 czerwona papryka

1 czerwona cebula

Marynata:

60 ml octu jabłkowego

4 łyżki cukru

Sos:

2 łyżki jogurtu greckiego

2 łyżki majonezu

sól i pieprz do smaku

Wykonanie:

Kapustę cienko szatkujemy i przekładamy do miski. Do kapusty dodajemy pokrojone w kostkę paprykę i czerwoną cebulę. Całość dobrze mieszamy.

Ocet jabłkowy i cukier zagotowujemy. Kiedy cukier się rozpuści, jeszcze gorącą zalewą zalewamy surówkę. Dobrze mieszamy i odstawiamy do wystudzenia.

W osobnym naczyniu mieszamy jogurt z majonezem i doprawiamy solą i  pieprzem.

Sosem zalewamy surówkę i dobrze mieszamy do połączenia składników. Podajemy schłodzoną.

Młoda kapusta panierowana

Składniki:

1 mała młoda kapusta  ok. 800g

2 jajka

8 łyżek bułki tartej

Sól

Pieprz

Łyżka majeranku

Olej do smażenia

Wykonanie:

Młodą kapustę oczyszczamy z uszkodzonych liści i kroimy na 4 części ( nie usuwając głąba).

Do garnka wlewamy 2 litry wody, solimy i gdy się zagotuje to wkładamy kapustę.  Gotujemy 4 minuty a następnie łyżką cedzakową wyjmujemy kapustę i pozostawiamy na sitku, aby ociekła z wody i wystygła. Każdą część kapusty kroimy jeszcze raz na pół.

W misce roztrzepujemy jajka, dodajemy sól, pieprz i majeranek. Na patelni rozgrzewamy olej. Kapustę panierujemy w jajku i bułce tartej.  Smażymy z obu stron na złoty kolor.

Tak zrobioną kapustę możemy stosować jako dodatek do obiadu, lub jako samodzielne danie, podawane np. z sosem czosnkowym.

Audycja z dnia 24 maja 2023

Zapiekana pierś z kurczaka ze szpinakiem i pomidorami

Składniki:

2 pojedyncze piersi  z kurczaka

2 pomidory

opakowanie  świeżego szpinaku

2 ząbki czosnku

2 łyżki masła

pół kostki  sera feta

10 dag sera  żółtego

Przyprawy:  sól, pieprz, czosnek granulowany, gałka muszkatołowa, zioła prpwansalskie

Wykonanie:

Pierś z kurczaka kroimy wzdłuż, aby powstały 4 porcje.  Przyprawiamy solą, pieprzem i czosnkiem granulowanym. Układamy w naczyniu żaroodpornym jeden obok drugiego. Świeży szpinak podsmażamy na maśle. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, pieprz i gałkę muszkatołową.  Gdy woda odparuje dodajemy pokrojony drobno ser feta i dokładnie mieszamy. Odstawiamy aby farsz przestygł. Nakładamy  szpinak na każdą porcję piersi, układamy pokrojone w plastry pomidory i posypujemy startym serem żółtym oraz ziołami prowansalskimi.  Przykrywamy naczynie i pieczemy 20 minut w  rozgrzanym piekarniku do 180st. Następnie odkrywamy naczynie i zapiekamy jeszcze 10 minut.

Deser  bananowy z czekoladą i daktylami

Składniki:

3 banany

100 g roztopionej gorzkiej czekolady

150 g daktyli

2 łyżki miodu lub syropu klonowego

dowolne owoce do dekoracji

Przygotowanie:

Daktyle zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na pół godziny pod przykryciem aby zmiękły.

Wkładamy do wysokiego pojemnika pokrojone banany, dodajemy namoczone daktyle, miód lub syrop klonowy oraz 1/3 szklanki wody z moczenia daktyli i dokładnie wszystko blendujemy.

Dodajemy rozpuszczoną czekoladę  i ponownie miksujemy.

Przekładamy deser do pucharków i dekorujemy świeżymi owocami. Wstawiamy do lodówki.

Deser ma konsystencję gęstego budyniu, po schłodzeniu tężeje, ale nie jest twardy.

Panna Cotta

Składniki:

200 ml śmietanki 30 % – niecała szklanka

200 ml mleka – niecała szklanka

4 łyżki cukru waniliowego

2  płaskie łyżki żelatyny – 14 g

50 ml wody

Przygotowanie:

Do małej  miseczki wlewamy 50 ml wody. Wsypujemy dwie płaskie łyżki żelatyny. Całość mieszamy i odstawiamy na bok, by żelatyna napęczniała.

Do rondelka wlewamy mleko, śmietankę kremówkę 30 %, oraz wsypujemy cukier waniliowy.

Podgrzewamy i mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Słodkie mleko powinno się prawie zagotować. Zdejmujemy rondelek z palnika i dodajemy napęczniałą żelatynę. Mieszamy  w gorącym mleku, aż do całkowitego połączenia się żelatyny ze słodkim mlekiem i śmietanką (żelatyna powinna się rozpuścić i nie być widoczna).

Przygotowany mleczny płyn  przelewamy do 4 deserowych pucharków, pozostawiamy do wystudzenia i wstawiamy do lodówki aby całkowicie stężały.

Składniki do przygotowania frużeliny wiśniowej:

200 g wiśni bez pestek

1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

1 łyżki cukru

2 łyżki soku z cytryny

Przygotowanie:

W garnku umieszczamy wiśnie, dodajemy cukier, sok z cytryny i zagotowujemy.  Odlewamy około 1/3 szklanki soku z garnka i mieszamy z mąką ziemniaczaną. Przelewamy z powrotem do garnka i mieszamy.  Zagotowujemy, zdejmujemy z ognia i pozostawiamy do wystudzenia.  Gotowa frużelina powinna mieć konsystencję jak kisiel.

Na wierzch deseru nakładamy po łyżce przygotowanych wiśni i dekorujemy świeżymi owocami i listkiem mięty.

Audycja z dnia 18 kwietnia 2023

Tort komunijny

Biszkopt ciemny:

Składniki:

6 jajek

1 szklanka cukru kryształu

¾ szklanki mąki pszennej

3 łyżki ciemnego kakao

1 łyżka maki ziemniaczanej

1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Sposób wykonania:

Białka ubijamy ze szczyptą soli  na sztywną pianę i stale ubijając, stopniowo dodajemy cukier a następnie po jednym żółtku. Dodajemy przesiane obie mąki z proszkiem do pieczenia, kakao i delikatnie mieszamy łyżką. Dno tortownicy o średnicy 25 cm wykładamy papierem do pieczenia a boki wysmarowujemy masłem i posypujemy bułką tartą. Delikatnie przekładamy ciasto i wyrównujemy powierzchnię.  Pieczemy w temp. 160-170°C przez około 35-40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Żelka malinowa:

600g malin (świeżych lub mrożonych)

12g żelatyny (3 pełne łyżki)

3 łyżki zimnej wody

75g cukru (1/3 szklanki)

2 łyżeczki soku z cytryny

Sposób przygotowania:

Żelatynę zalewamy zimną wodą i odstawiamy do napęcznienia. Maliny zasypujemy cukrem, dodajemy sok z cytryny i stawiamy na palnik. Gotujemy aż zaczną się rozpadać, następnie przecedzamy przez sitko, aby pozbyć się pestek. Powstały sok podgrzewamy aby był gorący, dodajemy żelatynę i mieszamy do rozpuszczenia. Odstawiamy do lekkiego stężenia, a następnie wylewamy na tortownicę mniejszą od tortu, wyłożoną folią spożywczą. Żelkę wkładamy do lodówki najlepiej na całą noc.

 

Krem z serkiem mascarpone i kinder bueno:

500ml śmietanki  kremówki 30 lub 36%

250 g serka mascarpone

2 łyżki cuku pudru

2 batony kinder bueno jasne podwójne

1 torebka śmietan-fixu

Sposób przygotowania:

Śmietankę przekładamy do miski wraz z mascarpone, cukrem pudrem, śmietan-fixem i miksujemy aż powstanie gęsty krem. Dodajemy drobno pokruszone batoniki kinder bueno.  Delikatnie mieszamy. Krem dzielimy na 3 równe porcje.

Krem czekoladowy:

1 mały słoik kremu czekoladowego nutella

6 łyżek masła orzechowego 

Sposób wykonania:

Krem i masło orzechowe łączymy razem i dokładnie mieszamy.

Do nasączenia tortu:

1 szklanka wody

sok z połowy cytryny

1 cukier waniliowy

Przełożenie tortu:

Biszkopt na tort dzielimy na trzy równe krążki.

Pierwszy blat czekoladowy układamy na paterze, nasączamy 1/3 ponczu, zaczynając od zewnętrznych krawędzi biszkoptu do środka, a następnie smarujemy porcją kremu z bitej śmietanki.

Na torcie układamy żelkę malinową, wykładamy kolejną część kremu i równomiernie rozsmarowujemy. Przykrywamy drugim ciemnym blatem, który również nasączamy połową ponczu. Następnie smarujemy kremem czekoladowym, na który wykładamy ostatnią porcję kremu.

Na wierzch nakładamy ostatni ciemny blat, który nasączamy pozostałym ponczem.

Tynk do obłożenia tortu:

300g masła

75g cukru (1/3 szklanki)

75 ml mleka 3,2%

135g mleka w proszku

Sposób przygotowania:

Mleko w proszku  przesiewamy. W garnku nastawiamy płynne mleko  z cukrem. Podgrzewamy aż cukier się rozpuści i do ciepłego mleka dodajemy mleko w proszku. Ciągle mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia się mleka.  Masło ucieramy na puszystą masę i dodajemy po łyżce masy mlecznej. Całość miksujemy na najwyższych obrotach jeszcze przez 5 min. Gotowym kremem otynkowujemy bok i wierzch tortu.

Jeśli chcemy, aby nasz tort był polany polewą czekoladową i miał widoczne, spadające sople na brzegach tortu, to przygotowujemy drip czekoladowy.

Drip czekoladowy:

50 ml śmietanki 30%

100g czekolady mlecznej lub gorzkiej

Sposób wykonania: Śmietankę podgrzewamy w garnku aż będzie gorąca(nie zagotowujemy). Zdejmujemy z ognia, dodajemy połamaną czekoladę i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Polewa nie może być za rzadka, gdyż spłynie z tortu. Tort dekorujemy polewą za pomocą szprycy lub łyżeczki. Najpierw polewamy brzegi tortu, tak aby sople delikatnie spływały po brzegach, a następnie resztę polewy wylewamy na środek i delikatnie rozsmarowujemy. Dekorujemy owocami.

Kotlety schabowe w serowej panierce

Składniki:

5 porcji kotletów schabowych

5 łyżek bułki  tartej

5 łyżek sera żółtego

2 jajka

sól i pieprz do smaku

olej do smażenia

Przygotowanie:

Kotlety rozbijamy tłuczkiem i doprawiamy solą i pieprzem.  Skrapiamy olejem, mieszamy i pozostawiamy w lodówce na 2 godziny.

Bułkę tartą mieszamy z  serem startym na drobnych oczkach tarki jarzynowej. W drugim naczyniu rozbijamy jajka i spieniamy  widelcem.

Kotlety moczymy najpierw w jajku a następnie w bułce tartej wymieszanej z serem.

Smażymy kotlety schabowe z obu stron na złoty kolor.

Sałatka grecka

Składniki:

1 sałata lodowa lub mix sałat

10  pomidorków koktajlowych lub 2 duże pomidory

1 ogórek zielony

2 czerwone małe cebule

1 czerwona papryka

10 sztuk czarnych oliwek

200g sera feta lub sera sałatkowego

 

dressing:

3 łyżki octu winnego

1 łyżeczka soku z cytryny

1/2 łyżeczki miodu

1 przeciśnięty ząbek czosnku

3 łyżki wody

5 łyżek oliwy z oliwek

1 łyżka oregano

sól

pieprz

Sposób przygotowania:

Sałatę płuczemy pod bieżącą wodą  i rwiemy na mniejsze kawałki. Pomidorki koktajlowe kroimy na połówki ( duże pomidory w cząsteczki), ogórka na półplasterki, paprykę w kostkę a cebulę w piórka. Ser feta kroimy w kostkę.

Sos:  Dokładnie mieszamy wszystkie składniki sosu i doprawiamy solą i pieprzem.

Sałatę przekładamy do dużej miski, dodajemy pomidory, ogórki, cebulę, paprykę, oliwki i ser feta. Całość delikatnie mieszamy i polewamy przygotowanym dressingiem.