Matka Boża Loretańska

KULT MATKI BOŻEJ LORETAŃSKIEJ W POLSCE

Kult Pani Loretańskiej w Polsce sięga już XV w., kiedy to wyruszyły z naszego kraju pierwsze indywidualne pielgrzymki do Loreto we Włoszech. Ich popularność wzrastała w XVI i XVII w., zwłaszcza w czasach potopu szwedzkiego – głównie po cudownej obronie Jasnej Góry w 1655r. Właśnie w tym okresie miały miejsce słynne śluby lwowskie Jana Kazimierza Wazy, w których ogłosił on Maryję Królową Korony Polskiej. W XVII w. wybudowano wiele okazałych świątyń dedykowanych Matce Bożej Loretańskiej. W licznych miejscach  – tak jak w kaplicy loretańskiej na warszawskiej Pradze – ufundowano repliki Świętego Domu. W całej ojczyźnie zakładano bractwa głoszące ideę niewolnictwa Maryi. Do jednego z nich należał sam król Władysław IV. Podobizna Matki Bożej Loretańskiej widniała nie tylko na medalikach noszonych przez ludzi, ale także na szlacheckich szablach , m. in. na szabli Jana III Sobieskiego. Pod koniec zaborów i w pierwszych latach niepodległości , pod wpływem nowych objawień maryjnych – chociażby w Gietrzwałdzie w 1877roku – wielkie uroczystości ku czci Madonny ściągały dziesiątki, a niekiedy nawet setki tysięcy ludzi, przeradzając się w wielkie religijne manifestacje.

Figura MAtki Bożej LOretańskiej

Figura znajdująca się w Sanktuarium w Loretto jest wierną kopią włoskiej figury Matki Bożej z Loreto.

koronacja

W Loretto 7 września 2008 roku odbyła się uroczystość koronacji figury Matki Bożej Loretańskiej.

peregrynacja figury w diecezji warszawsko-praskiej

„Rodzina sakramentalna – solą ziemi”
Pod takim hasłem w 2013 roku przebiegała peregrynacja figury Matki Bożej Loretańskiej w diecezji warszawsko-praskiej ogłoszona przez Ks. Abp Henryka Hosera.

patronka lotników

W 1920 roku papież Benedykt XV ogłosił Najświętszą Maryję Pannę Loretańską patronką lotników i podróżujących samolotami.

modlitwy do matki bożej loretańskiej