Miejsca modlitwy

Miejsca modlitwy

Święty Bernard napisał, że Maryja jest “królewską drogą”, po której Bóg przychodzi do nas i po której my możemy iść do Niego. W tym świętym miejscu bardziej niż gdzie indziej można wyciszyć się, wejść w zdumienie i uwielbiać wielkie rzeczy, które Pan Bóg czyni dla każdego z nas. Dlatego z wiarą i ufnością przedstawmy Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej Loretańskiej nasze dziękczynne prośby oraz nasze zaufanie, że będziemy wysłuchani.

Kaplica p.w. Matki Bożej Loretańskiej

Historia powstania kaplicy w Loretto sięga zaledwie drugiej połowy XX wieku. Po licznych perypetiach i utrudnieniach ze strony władz, kaplica stanęła wreszcie w stanie surowym w roku 1959. Już 19 marca 1960 roku została odprawiona pierwsza Msza św. Wykańczanie budowy i prace elewacyjne trwały prawie 11 lat. Symbolicznym zakończeniem budowy było umieszczenie na froncie kaplicy grafiki przedstawiającej Matkę Bożą Loretańską z napisem : „Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu i Matce Bożej Loretańskiej 1971”. Ostateczny wystrój wewnętrzny nadał kaplicy artysta plastyk Jerzy Machaj. Kaplica została poświęcona 19 lutego 1984 roku przez biskupa Jerzego Modzelewskiego. W Roku Maryjnym 1986/87 Prymas Polski kardynał Józef Glemp nadał kaplicy rangę Sanktuarium Maryjnego, a biskup Kazimierz Romaniuk wydał w 1999 roku dekret ustanawiający Sanktuarium ku czci Matki Boskiej Loretańskiej.

Leśna Droga Krzyżowa

Wśród leśnej ciszy wije się skromna i subtelnie wtopiona w krajobraz Droga Krzyżowa. Prowadzi ona aż do cmentarza sióstr loretanek. To przede wszystkich miejsce modlitwy pielgrzymów odwiedzających Sanktuarium w grupach. Pozostałych odwiedzających zapraszamy do przebycia Drogi Krzyżowej w wyznaczonych terminach lub prosimy kierować indywidualne zapytanie do sióstr.

Kaplica p.w. Narodzenia Pańskiego

Kaplica znajduje się przy Nowicjacie, zwana jest potocznie “Betlejemką”.  W kaplicy oprócz Mszy św. odbywają się również spotkania rekolekcyjne i katechetyczne.

Leśne Ścieżki Różańcowe

Między drzewami sosen, w bliskości z wolna płynącej rzeki Liwiec,  w miejscu gdzie stała pierwsza kaplica, w której Mszę św. odprawiał fundator Loretto ks. Ignacy Kłopotowski, usytuowane są Ścieżki Różańcowe. To szczególne miejsce modlitwy różańcowej dla wszystkich odwiedzających Sanktuarium.

NEWSLETTER

BĄDZ NA BIEŻĄCO