Odpust 2020

ODPUST W LORETTO – „Z MARYJĄ UWIELBIAMY BOGA”

W Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto odbyła się uroczystość odpustową  w niedzielę 13.09.2020 r.

Główną Mszę świętą o godz. 13.00  sprawował abp Salvatore Pennacchio Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Uroczysta Msza św była transmitowana na żywo przez Telewizję TRWAM.

W roku obchodów setnej rocznicy powstania Zgromadzenia
pragniemy razem z czcicielami Matki Bożej Loretańskiej dziękować Panu Bogu za Jego opiekę i błogosławieństwo w stuletniej historii naszego Zgromadzenia.

iturgię Mszy świętej poprzedził poniższy program prowadzony od godziny 9.00

– Modlitwa różańcowa,

– Przedstawienie jubileuszowe o historii Zgromadzenia,

– Konferencja formacyjna, którą wygłosi ks. Szymon Mucha,

– Koncert muzyczny w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Victoria z Warszawy Rembertowa,

Po Mszy świętej Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Dziękujemy wszystkim Pielgrzymom tak licznie zgromadzonym za wspólną modlitwę.

Tegoroczna Uroczystość Odpustowa ku czci Matki Bożej Loretańskiej w Loretto odbyła się w wyjątkowym czasie. Jest to okoliczność Jubileuszu Stulecia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, które to powstało 31 lipca 1920 roku. Pomimo trudnych okoliczności zewnętrznych pielgrzymi i czciciele Matki Bożej Loretańskiej nie zawiedli. W Loretto gościliśmy około 6 tysięcy pielgrzymów przybyłych autokarami, rowerami, pieszo i indywidualnie.

Przybywający pielgrzymi oddawali cześć Matce Bożej Loretańskiej wystawionej w nowej świątyni i oddawali się cichej i gorącej modlitwie.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył Abp Salvatore Pennacchio Nuncjusz Apostolskim w Polsce. Jego obecność podczas tej uroczystości nie była przypadkowa. W swym podziękowaniu Matka Aniceta, Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek podkreśliła historyczną rolę Nuncjusza Apostolskiego w powstaniu przed stu laty  Zgromadzenia Sióstr Loretanek. Wtedy to bł. ks. Ignace Kłopotowski konsultował swą myśl utworzenia nowego Zgromadzenia z ówczesnym Nuncjuszem Stolicy Apostolskiej w Polsce Achillesem Ratti, późniejszym Papieżem Piusem XI.

Częścią prowadzonego spotkania było przedstawienie przygotowane prze siostry loretanki ukazujące życie i niezwykle aktywną działalność bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego oraz historyczne warunki powstania Zgromadzenia.

Przy nowej świątyni można było obejrzeć jubileuszowe gabloty ukazujące historię Zgromadzenia, jego duchowość i działalność apostolską.

Odpust w Loretto to zawsze szansa na kupno dobrej książki katolickiej tak propagowanej przez bł. Ignacego a teraz Wydawnictwo Sióstr Loretanek. Wierni zawsze nawiedzają grotę Matki Bożej z Lourdes pamiętającej błogosławionego Założyciela Loretto i przystępują do sakramentów świętych.