Odpust 2021

Odpust 2021

5 września 2021 w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto odbył się doroczny odpust.

W 90. rocznicę śmierci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela Loretto, w Roku Świętej Rodziny i św. Józefa, siostry loretanki i czciciele Matki Bożej Loretańskiej przeżywali go pod hasłem: “Eucharystia – siła i jedność naszych rodzin”. Taki też był temat konferencji formacyjnej, którą wygłosił ks. Szymon Górski MSF.

Wróciły piesze pielgrzymki

Odpust ku czci Matki Bożej Loretańskiej w Loretto to wydarzenie wyjątkowe, święto wszystkich czcicieli Matki Bożej Loretańskiej i bł. ks. Kłopotowskiego, członków Rodziny Loretańskiej i sympatyków tego zacisznego miejsca pośród sosnowego lasu. W tym roku uroczystość odpustowa dostarczyła siostrom loretankom sporo nieoczekiwanej radości. Po rocznej przerwie znów przybyli pątnicy w pieszych pielgrzymkach. Rozśpiewani i rozmodleni wchodzili na plac loretański wypełniony rodzinami, grupami pielgrzymkowymi i osobami indywidualnymi przybyłymi z różnych zakątków kraju.

W programie znalazły się m.in. koncert orkiestry koncertowej Victoria z parafii Matki Bożej Zwycięskiej z parafii w Rembertowie, prelekcja s. Klary Bieleckiej CSL o założycielu Loretto, koncert modlitewny zespołu Jan, godzinki, Różaniec i Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Głównym punktem programu była uroczysta Msza św. koncelebrowana o godz. 13 przez kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem bp. Jacka Grzybowskiego, biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej.

W homilii biskup zachęcił, by uświadomić sobie, jak wielkie przesłanie niesie Ewangelia o zwiastowaniu Pańskim, które jest początkiem przygody Boga z człowiekiem. Uwrażliwiał na to, by bronić godności człowieka w każdym czasie i w każdych warunkach.