PLAN SANKTUARIUM

Plan Sanktuarium do pobrania:      folder z planem

OPIS PLANU

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LORETAŃSKIEJ

1.1

Figura MBL została wykonana w pracowni rzeźbiarskiej
Ars Studio H. Bergera w Mediolanie we Włoszech.
Umieszczona w ołatrzu w nocy z 11 na 12 grudnia 1981 r.,
co zbiegło się z ogłoszeniem w Polsce stanu wojennego.
Ukoronowana 7 IX 2008 r. przez abp. H. Hosera SAC.

1.2

Kaplica pw. Matki Bożej Loretańskiej powstała w latach
70 -tych XX w. Kard. J. Glemp, Prymas Polski w 1986/87 r.
nadał kaplicy rangę sanktuarium maryjnego, a bp K.
Romaniuk w 1999 r. wydał dekret ustanawiający Loretto
sanktuarium diecezjalnym.

1.3

Dzwon loretański „AVE MARYJA”, który poświęcił kard. Józef
Glemp 3 VIII 1991 r., oznacza porę modlitwy Anioł Pański oraz
zwołuje na modlitwy w ciągu dnia.

BŁ. KS. IGNACY KŁOPOTOWSKI (1866-1931)

Założyciel Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, fundator Loretto, promotor kultu loretańskiego w Polsce, opiekun ubogich, apostoł prasy, wydawnictw i mediów katolickich.

MIEJSCA W LORETTO ZWIĄZANE Z OSOBĄ ZAŁOŻYCIELA

2.1

Sarkofag i relikwie. W 2000 r. po ekshumacji doczesne szczątki ks. I. Kłopotowskiego, złożono w sarkofagu w kaplicy sanktuarium w Loretto.

2.2

Grobowiec-kaplica jest miejscem na cmentarzu, do którego złożono doczesne szczątki bł. ks. I. Kłopotowskiego przewiezione z Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie 27 IX 1932 r.

2.3

Obraz beatyfikacyjny bł. ks. I. Kłopotowskiego, którego beatyfikacja odbyła się w Warszawie 19 VI 2005 r. na pl. J. Piłsudskiego, podczas III Krajowego Kongresu
Eucharystycznego.

2.4

Figura bł. Ks. I. Kłopotowskiego powstała staraniem Zgromadzenia i Rodziny Loretańskiej z okazji 80 rocznicy jego śmierci. Model figury wykonali państwo Teresa i Tadeusz Zomer. Figurę poświęcił abp H. Hoser SAC 11 IX 2011 r.

2.5

Kapliczka historyczna, upamiętniająca drewnianą kaplicę z lat 1928-32, w której bł. ks. I. Kłopotowski sprawował Eucharystię i modlił się przed Najświętszym Sakramentem.

2.6

Szlak bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, powstał w Jubileuszowym Roku Jego 150-lecia urodzin i 125-lecia święceń kapłańskich.

2.7

Dom Pomocy Społecznej – Charytatywne Dzieło Miłości im. ks. I. Kłopotowskiego działa w Loretto od 2009 r. Dzieło dobroczynne zapoczątkował w Loretto bł. ks. I. Kłopotowski po 1928 r., jako proboszcz Par. MB Loretańskiej przy kościele św. Floriana w Warszawie na Pradze, i Założyciel Zgromadzenia.

POZOSTAŁE MIEJSCA W LORETTO

Kościół w budowie

3

Nowa świątynia wznoszona jest od 2013 r. Budowa ta jest możliwa dzięki pracowitości firmy EBEJOT – głównego fundatora, hojności darczyńców oraz determinacji sióstr loretanek.

Dom zakonny

4

Siostry Loretanki pełniąc opiekę nad Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej posługują pielgrzymom, grupom modlitewnym i rekolekcyjnym. Furta zakonna jest miejscem, gdzie można uzyskać informacje oraz kontakt do duszpasterzy i sióstr.

Miejsca modlitwy

5.1

Grota Matki Bożej Niepokalanej została wzniesiona w 1928 r. przez ks. I. Kłopotowskiego wkrótce po osiedleniu się sióstr w Loretto. Matka Najświętsza nieustannie opiekuje się siostrami i chroni Loretto.

5.2

Figura św. Józefa ufundowana przez ks. Jana Rzymełkę CM, opiekuna Zgromadzenia, jest wotum wdzięczności za jego szczęśliwy powrót z obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen w 1944 r.

5.3

Ścieżki różańcowe położone na leśnej alei różańcowej, gdzie znajduje się miejsce upamiętniające pierwszą loretańską kaplicę urządzoną przez bł. ks. I. Kłopotowskiego.

5.4

Leśna Droga krzyżowa położona na szlaku wiodącym do cmentarza Zgromadzenia, nawiązuje swoim charakterem do otoczenia, nastrajając do skupienia i modlitwy.

5.5

Klasztorna Droga krzyżowa, znajduje się w parku klasztornym, służy głównie siostrom i gościom podczas rekolekcji i codziennej modlitwy.

5.6

Kapliczka Najświętszego Serca Jezusowego znajduje się przy Białym Domu. Pamięta początki Loretto i zaprasza do rozważania miłości Zbawiciela.

5.7

Kapliczka Matki Bożej Bolesnej stojąca przy głównej drodze między potężnymi sosnami wita wszystkich pielgrzymów przybywających do Loretto.

5.8

„Betlejemka” to zwyczajowa nazwa kaplicy pw. Narodzenia Pańskiego, która znajduje się przy budynku Nowicjatu. W kaplicy oprócz Mszy świętych i adoracji odbywają się spotkania rekolekcyjne i katechetyczne.

Rodzina Loretańska

6

Biały Dom jest miejscem, gdzie mieści się biuro Animatorki Rodziny Loretańskiej, która skupia ok. 3 tys. członków. Co miesiąc w Sanktuarium są sprawowane Msze święte w intencji członków oraz nocne czuwania, w których uczestniczą także przybywający pielgrzymi.

Inne obiekty

 

Inne obiekty, które zamieszkują siostry i duszpasterze czy też osoby przybywające na indywidualne rekolekcje.

7.1

“Ignacówka”

7.2

Nowicjat

7.3

“Księżówka”

7.4

“Zacisze”

7.5

Dom św. Józefa

Miejsca noclegowe

8.1

Dom Rekolekcyjny „Benedykt”, po gruntownym remoncie został oddany do użytku w 2015 r. Obiekt posiada jasne i wygodne pokoje z łazienkami, kącik do zabawy dla dzieci, salę konferencyjną wyposażoną w TV i projektor oraz kino domowe. Dysponuje ponad 50 miejscami.

8.1

Dom Pielgrzyma „Oaza”, drewniany budynek wolno stojący, który posiada 7 pokoi 3-os., 4 pokoje 2-os. i 1 pokój 1-os., łazienki znajdują się na korytarzu. W budynku znajduje się sala spotkań lub warsztatów dla ok. 20 osób.

8.1

Dom Gości „Scholastyka” mieści się na terenie Domu Pomocy Społecznej. Posiada 12 miejsc noclegowych w 4 studiach, na które składają się: pokój 2-os. i pokój 1-os. z pełnym węzłem sanitarnym. Przyjemne i schludne wnętrza tworzą miły, domowy klimat.

Gastronomia

9.1

Stołówka i kawiarnia „Betania” to nowo otworzony obiekt gastronomiczny, przeznaczony dla grup oraz dla gości indywidualnych. Podawane są w nim śniadania, obiady, kolacje i desery.

9.2

Altanki drewniane

9.3

Grill i miejsce na ognisko

Natura w Loretto

10.1

Otulina leśna, która otacza Sanktuarium MBL, nadaje mu wyjątkowy klimat ciszy z dala od miejskiego gwaru. Położone niedaleko błotniste rezerwaty wiosną zapraszają na fotosafari, a leśne ostępy goszczą jagodami lub grzybami.

10.2

Rzeka Liwiec jest krajobrazową atrakcją Loretto. Niektórzy przychodzą tu, aby popatrzeć i pospacerować, inni korzystają z kąpieli lub organizują spływy kajakowe. Szczególnie polecamy szlak wodny „Dolina Liwca”, który pozwala poznać atrakcyjne miejsca położone nad rzeką.

10.3

Plaża nad Liwcem z drobnym piaskiem oraz łagodnym wejściem do wody.

10.4

Miejsce widokowe nad Liwcem może być początkiem sentymentalnego spaceru nad rzeką przepływającą zakolem przez Loretto.

10.5

Ławeczki nad Liwcem, to symboliczne miejca, poświęcone pamięci wielkich osobowości, które gościły kiedyś w Loretto: bł. ks. J. Popiełuszko, Słudze Bożemu kard. S. Wyszyńskiemu i ks. J. Twardowskiemu, wybitnemu poecie i kaznodziei.

10.6

Pomniki przyrody

Punkty usługowe i rekreacja

11.1

Księgarnia, w której oprócz książek można kupić dewocjonalia oraz pamiątki z Loretto. W przyszłości planowane jest przekształcenie tego obiektu na Centrum Informacji o Sanktuarium w Loretto.

11.2

Nowa księgarnia, której otwarcie planowane jest w 2017 r., będzie
dużo przestronniejsza i pomieści większą ilość książek oraz kupujących.

11.3

Biblioteka znajduje się w Domu Rekolekcyjnym „Benedykt”.
Jej księgozbiór służy pielgrzymom i gościom, którzy zostają w Loretto
na dłużej.

11.4

Boisko do piłki nożnej i koszykówki

11.5

Plac zabaw dla dzieci