URLE

Jedna z typowo letniskowych miejscowości położonych nad rzeką Liwiec. Już przed wojną letnicy z Warszawy założyli tu Stowarzyszenie Miłośników Urli. Domki – przeważnie drewniane – stoją pośród drzew, a w powietrzu unosi się zapach sosnowego lasu. Nad Liwiec warto wybrać się całą rodziną i do woli plażować, brodzić w rzece lub pływać kajakiem! W odległym o niespełna 3 km Jadowie można zatrzymać się na przepyszne lody. W Urlach stoi kilka zabytkowych budynków drewnianych z początku XX w., kiedy to miejscowość była znanym miejscem wypoczynku. Wakacyjna przygoda z kulturą w Urlach :
Bogatą ofertę kulturalną oferuje Stowarzyszenie przyjaciół Kultury w Urlach, które wraz z Parafią M.B. Częstochowskiej w Urlach, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki oraz Gminą Jadów organizuje corocznie w sezonie letnim trzy cykle imprez :
Koncerty pod nazwą “Festiwalu Muzyki Kameralnej w Urlach”
Cykl występów bardzo ciekawych i znanych ludzi tzw. “Pogodne wieczory”
“Teatr w Urlach”
Wydarzenia odbywają się w weekendy przy kościele parafialnym w Urlach i przyciągają bardzo dużą publiczność.
KAMIEŃCZYK

Jest to wieś (ok. 700 mieszkańców), dawne miasto, leżące nad Bugiem w pobliżu ujścia Liwca, ok. 6 km na wsch. od Wyszkowa. Obecnie wieś ma charakter wsi letniskowej, znajdują się tu gospodarstwa agroturystyczne, domy letniskowe, a ponadto galerie i prywatne muzeum etnograficzne p. Henryka Słowikowskiego. Festiwal Miodu i Chleba w Kamieńczyku jest imprezą organizowaną przez Gminę Wyszków. Jej celem jest promocja naturalnych walorów turystycznych Kamieńczyka – jednej z piękniejszych miejscowości w Gminie. Impreza skierowana jest zarówno do wyszkowian, letników i turystów odpoczywających tutaj o różnych porach roku, ale także mieszkańców Warszawy, którzy mogą znaleźć chwilę wytchnienia i moc smakołyków podczas kamieńczykowskiego festiwalu. Króluje na nim chleb i miód, ale goszczą także dary pół i łąk, wszelkie produkty naturalne i wytwarzane według tradycyjnych receptur. Jest to również okazja do promocji kultury i obyczajów naszego regionu – obrzędów, rękodzieła ludowego, naszej lokalnej historii. Znajdzie tu coś dla siebie każdy, kto z sentymentem ogląda się czasem w lata młodości swoich rodziców i pod strzechę dziadków…
JADÓW

Jadów powstał prawdopodobnie na początku XV wieku. Pierwotnie wieś nosiła nazwę „Jady” – od jadowitych węży żyjących w okolicznych lasach. To podwarszawskie letnisko, które w okresie letnim organizuje wiele imprez: Plenery malarskie w Jadowie
Tradycję plenerów malarskich w Gminie Jadów zapoczątkował w latach 70 ubiegłego stulecia artysta plastyk Julian Raczko. Od 2002 roku plener „Jadowskie Klimaty” jest organizowany corocznie przez Gminny Ośrodek Kultury w Jadowie. Na plener przyjeżdżają artyści z całej Polski, a także z zagranicy. Artyści otrzymują podobrazia i pozostawiają organizatorowi namalowane na nich obrazy. W ten sposób w Gminnym Ośrodku Kultury powstaje galeria, która z roku na rok się powiększa.
Plenery rzeźbiarskie w Jadowie
Gminny Ośrodek Kultury w Jadowie organizuje co rok Plenery Rzeźbiarskie, na których gościmy wielu znanych artystów. Każdy plener ma z góry określoną tematykę, np. w roku 2013r. spod dłuta wyszły przepiękne postacie i zwierzęta do szopki bożonarodzeniowej, w roku obecnym (2014) tematyką były zaś figurki do drogi krzyżowej, która powstała przy Sanktuarium św. Krzyża w Jadowie.
Jarmarki staroci
Stowarzyszenia Miłośników Urli organizuje „Jarmarki staroci i rękodzieła w Urlach”. Odbywają się one od czerwca do września w każdą trzecia niedzielę miesiąca przy Bibliotece w Urlach. Jarmarki mają już swoja 10 – letnią tradycję. Na jarmarkach znaleźć można przedmioty antyczne, drobne meble, tkaniny, przedmioty artystyczne, wyroby wikliniarskie, tkackie itd. W dniu jarmarku organizowane są również wystawy.
Dożynki
Co rok 15 sierpnia odbywają się w Gminie Jadów Dożynki Gminno – Dekanalne. Gospodarzami uroczystości są poszczególne wsie z sołtysem i radnym na czele (co rok inna wieś). Tradycją i najważniejszym punktem uroczystości jest konkurs na wieniec dożynkowy wykonany własnoręcznie przez mieszkańców poszczególnych miejscowości. Wieńce są przepiękne.