Co to jest Rodzina Matki Bożej Loretańskiej?
Rodzina Loretańska to wspólnota osób związanych duchowo z Matką Bożą poprzez świadome powierzenia Jej swego życia oraz związanych ze Zgromadzeniem Sióstr Loretanek poprzez czerpanie z duchowych darów i modlitw Zgromadzenia.
Kiedy powstała Rodzina Matki Bożej Loretańskiej?
Rodzina Loretańska powstała w 1999 r. Myśl zrodziła się w rocznicę śmierci – dziś już błogosławionego ks. Ignacego Kłopotowskiego – 7 września tegoż roku.
Kto może należeć do Rodziny Loretańskiej?
Do Rodziny Loretańskiej może należeć każdy, kto chce być pomocnikiem Matki Bożej Loretańskiej i czuje się do tego powołany.
Co jest istotą Rodziny Loretańskiej?
Istotą Rodziny Loretańskiej jest świadoma współpraca z Matką Bożą Loretańską polegająca na składaniu ofiar duchowych.
Co może być tą ofiarą duchową?
Ofiarą duchową jest:
- Modlitwa;
- przystępowanie do sakramentów świętych;
- znoszenie cierpień fizycznych i przykrości moralnych;
- spełnianie obowiązków w duchu wiary;
- podejmowanie uczynków miłosierdzia;
- walka ze swoimi wadami i pokusami;
- dobrowolne drobne wyrzeczenia i umartwienia.
Czy jest jakiś określony dla wszystkich sposób i rodzaje podejmowanych ofiar duchowych?
Tyle jest sposobów, ile ludzi należących do Rodziny Loretańskiej. Każdy na miarę swoich możliwości angażuje się w to dzieło. Można powiedzieć, że sposób włączenia się w Rodzinę Loretańską i trwanie w niej jest pewnym wskaźnikiem Bożej miłości, działania łaski w człowieku oraz odpowiedzi, jaką on daje, współpracując z Matką Najświętszą.
Czy członkowie Rodziny Loretańskiej mogą przyjąć na siebie stałe zobowiązanie składania jakiejś duchowej ofiary?
Oczywiście, że mogą, jeśli chcą i czują wewnętrzne przynaglenie łaski. Są zachęcani do codziennego aktu oddania Matce Bożej Loretańskiej. Mogą również podjąć inną codzienną modlitwę, np.: Różaniec, Litanię loretańską, modlitwę Anioł Pański. Zapewne ci, którzy do wyproszenia łask najbardziej się przyczynią, będą z nich również najobficiej korzystać. Matka Boża będzie miała ich w swojej szczególnej opiece, dając im wyjątkowe prawo do Swojego Serca.
Jakie kręgi ludzi korzystają z łask, które wypraszają członkowie Rodziny Loretańskiej?
Członkowie Rodziny Loretańskiej, oddając wszystko Maryi, zdają się całkowicie na Nią, ufają Jej. Ona wie najlepiej komu przyjść z pomocą. Powierzają Jej:
- pielgrzymów przybywających do sanktuarium w Loretto;
- Zgromadzenie Sióstr Loretanek i wszystkie dzieła, które prowadzą;
- diecezję warszawsko-praską, na terenie której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej;
- Kościół w Polsce i całą umiłowaną naszą Ojczyznę;
- cały Kościół powszechny z Ojcem Świętym na czele;
- całą ludzkość, tak bardzo spragnioną miłości, sprawiedliwości i pokoju.
Jak to się dzieje, że w coraz bardziej zlaicyzowanym świecie Maryja znajduje sobie pomocników, których włącza w tak wielkie dzieła?
Człowiek, który doświadczył Bożej miłości i Serca kochającej Matki Maryi, staje się małym apostołem i prawdziwym świadkiem w swoim otoczeniu.
Co robi Zgromadzenie Sióstr Loretanek dla członków Rodziny Loretańskiej?
Siostry loretanki wspierają współpracowników Matki Bożej, dając im udział w owocach swoich wspólnych modlitw oraz ofiarę Mszy świętej sprawowanej co miesiąc (każda trzecia niedziela) w intencji całej Rodziny Loretańskiej i poszczególnych jej członków (o Boże błogosławieństwo dla żyjących i zbawienie wieczne dla zmarłych). Serdecznie zapraszamy na te Msze święte.
Co miesiąc w Loretto organizowane są nocne czuwania oraz rekolekcje. Czuwania są jednym ze sposobów korzystania z łask szczególnie związanych z rodzinnym domem Jezusa Chrystusa i Najświętszą Rodziną z Nazaretu. Znakiem zewnętrznym jest ukoronowana 10 lat temu figura Matki Bożej Loretańskiej.
Święta Rodzina nie żyła dla siebie, lecz dla Chrystusa, Ten zaś dla Boga i zbawienia całej ludzkości. Jest więc dla wiernych doskonałym wzorem miłości, poświęcenia i ofiary.