Rodzina Loretańska

Msze święte w Loretto w intencji Rodziny Loretańskiej

Zgromadzenie Sióstr Loretanek wspiera modlitwą Współpracowników Matki Bożej Loretańskiej, dając im udział w owocach swoich wspólnych modlitw oraz poprzez ofiarę Mszy świętej sprawowanej w intencjach całej Rodziny Loretańskiej i poszczególnych jej Członków. W Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto sprawowana jest Msza święta o Boże błogosławieństwo i zdrowie dla żyjących oraz o zbawienie wieczne dla zmarłych Członków. Z tytułu wymienionych Mszy świętych nie składamy żadnych ofiar pieniężnych.

Czuwania nocne

Czuwania nocne Rodziny Loretańskiej to propozycja dla każdego, kto pragnie spędzić czas na nocnej modlitwie i adoracji Chrystusa Eucharystycznego w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej przy sarkofagu bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.

Są one także czasem wspólnego spotkania przy stole, rozmowy, dzielenia się i budowania wspólnoty. Dają okazję do wysłuchania konferencji formacyjnej i uważniejszego wsłuchiwania się w Słowo Boże.

Czuwania rozpoczynają się o godzinie 19.00, a kończą o godzinie 24.00.

19.00 Zawiązanie wspólnoty – spotkanie w salce

20.00 Rozpoczęcie czuwania, konferencja formacyjna, rozważanie Słowa Bożego

Podczas  adoracji możliwość spowiedzi świętej

23.00 Eucharystia

24.00  Zakończenie

Podczas każdego czuwania o godz. 23.00 jest sprawowana Eucharystia w intencjach członków Rodziny Loretańskiej. Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w nocnym czuwaniu w Loretto.

Czuwania  2025 

11 stycznia

8 lutego

8 marca

12 kwietnia

10 maja (pod znakiem zapytania)

7 czerwca

12 lipca

9 sierpnia

30 sierpnia

11 października

8 listopada

13 grudnia

Spotkania są prowadzone przez s. Alojzę – Animatorkę Rodziny Loretańskiej (tel. 29 741 17 87)

Msze święte

Msza święta za wszystkich członków rodziny Loretańskiej godz. 10:00 (trzecia niedziela miesiąca) 17 listopada 2024 i 15 grudnia 2024

Terminy mszy na 2025:

19 stycznia

16 lutego

16 marca

20 kwietnia

18 maja

15 czerwca

20 lipca

17 sierpnia

21 września

19 października 

16 listopada

21 grudnia

SPOTKANIA OPŁATKOWE 2024

Informacje już niedługo 

Co to jest Rodzina Matki Bożej Loretańskiej?

Rodzina Loretańska to wspólnota osób związanych duchowo z Matką Bożą poprzez świadome powierzenia Jej swego życia oraz związanych ze Zgromadzeniem Sióstr Loretanek poprzez czerpanie z duchowych darów i modlitw Zgromadzenia.

Kiedy powstała Rodzina Matki Bożej Loretańskiej?

Rodzina Loretańska powstała w 1999 r. Myśl zrodziła się w rocznicę śmierci – dziś już błogosławionego ks. Ignacego Kłopotowskiego – 7 września tegoż roku.

25 lat Rodziny Loretańskiej

Na tegorocznym odpuście, który miał miejsce 8 września 2024, obchodziliśmy jubileusz: 25 lat Rodziny Loretańskiej.

Kto może należeć do Rodziny Loretańskiej?

Do Rodziny Loretańskiej może należeć każdy, kto chce być pomocnikiem Matki Bożej Loretańskiej i czuje się do tego powołany.

Co jest istotą Rodziny Loretańskiej?

Istotą Rodziny Loretańskiej jest świadoma współpraca z Matką Bożą Loretańską polegająca na składaniu ofiar duchowych.

 

Co może być tą ofiarą duchową?

Ofiarą duchową jest:

  • Modlitwa;
  • przystępowanie do sakramentów świętych;
  • znoszenie cierpień fizycznych i przykrości moralnych;
  • spełnianie obowiązków w duchu wiary;
  • podejmowanie uczynków miłosierdzia;
  • walka ze swoimi wadami i pokusami;
  • dobrowolne drobne wyrzeczenia i umartwienia.

Czy jest jakiś określony dla wszystkich sposób i rodzaje podejmowanych ofiar duchowych?

Tyle jest sposobów, ile ludzi należących do Rodziny Loretańskiej. Każdy na miarę swoich możliwości angażuje się w to dzieło. Można powiedzieć, że sposób włączenia się w Rodzinę Loretańską i trwanie w niej jest pewnym wskaźnikiem Bożej miłości, działania łaski w człowieku oraz odpowiedzi, jaką on daje, współpracując z Matką Najświętszą.

Czy członkowie Rodziny Loretańskiej mogą przyjąć na siebie stałe zobowiązanie składania jakiejś duchowej ofiary?

Oczywiście, że mogą, jeśli chcą i czują wewnętrzne przynaglenie łaski. Są zachęcani do codziennego aktu oddania Matce Bożej Loretańskiej. Mogą również podjąć inną codzienną modlitwę, np.: Różaniec, Litanię loretańską, modlitwę Anioł Pański. Zapewne ci, którzy do wyproszenia łask najbardziej się przyczynią, będą z nich również najobficiej korzystać. Matka Boża będzie miała ich w swojej szczególnej opiece, dając im wyjątkowe prawo do Swojego Serca.

 

Jakie kręgi ludzi korzystają z łask, które wypraszają członkowie Rodziny Loretańskiej?

Członkowie Rodziny Loretańskiej, oddając wszystko Maryi, zdają się całkowicie na Nią, ufają Jej. Ona wie najlepiej komu przyjść z pomocą. Powierzają Jej:

  • pielgrzymów przybywających do sanktuarium w Loretto;
  • Zgromadzenie Sióstr Loretanek i wszystkie dzieła, które prowadzą;
  • diecezję warszawsko-praską, na terenie której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej;
  • Kościół w Polsce i całą umiłowaną naszą Ojczyznę;
  • cały Kościół powszechny z Ojcem Świętym na czele;
  • całą ludzkość, tak bardzo spragnioną miłości, sprawiedliwości i pokoju.

Jak to się dzieje, że w coraz bardziej zlaicyzowanym świecie Maryja znajduje sobie pomocników, których włącza w tak wielkie dzieła?

Człowiek, który doświadczył Bożej miłości i Serca kochającej Matki Maryi, staje się małym apostołem i prawdziwym świadkiem w swoim otoczeniu.

 

Co robi Zgromadzenie Sióstr Loretanek dla członków Rodziny Loretańskiej?

Siostry loretanki wspierają współpracowników Matki Bożej, dając im udział w owocach swoich wspólnych modlitw oraz ofiarę Mszy świętej sprawowanej co miesiąc (każda trzecia niedziela) w intencji całej Rodziny Loretańskiej i poszczególnych jej członków (o Boże błogosławieństwo dla żyjących i zbawienie wieczne dla zmarłych). Serdecznie zapraszamy na te Msze święte.

 

Co miesiąc w Loretto organizowane są nocne czuwania oraz rekolekcje. Czuwania są jednym ze sposobów korzystania z łask szczególnie związanych z rodzinnym domem Jezusa Chrystusa i Najświętszą Rodziną z Nazaretu. Znakiem zewnętrznym jest ukoronowana 10 lat temu figura Matki Bożej Loretańskiej.

 

Święta Rodzina nie żyła dla siebie, lecz dla Chrystusa, Ten zaś dla Boga i zbawienia całej ludzkości. Jest więc dla wiernych doskonałym wzorem miłości, poświęcenia i ofiary.