WIELKI CZWARTEK
Chrystus w Wieczerniku sprawuje pierwszą Eucharystię. To dzień ustanowienia przez Chrystusa Eucharystii. Pisał o niej bł. Ignacy Kłopotowski:
„Ofiara za OFIARĘ. Bóg, który się poświęca dla człowieka, zasługuje, aby się człowiek poświęcił dla Boga. Msza Święta jest dziełem najświętszym i najmilszym Bogu.
Kto uczestniczy we Mszy Świętej, ten poniekąd także ją ofiaruje. Kapłan bowiem jako sługa Kościoła działa, mówi i prosi w imieniu wszystkich wiernych. Dlatego mówi: „Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę”…
Msza Święta nie tylko jest pamiątką Ofiary Krzyżowej. Jest ona prawdziwie tą samą Ofiarą, gdyż jest w niej ten sam Ofiarnik i ta sama Ofiara, to jest Słowo Wcielone.”
Wielki Czwartek to także tajemnica ustanowienia kapłaństwa, tak ukochanego przez bł. Ignacego:
„Posługiwanie pasterskie jest najwyższą szkołą miłości; a miłość, jak jest doskonałością Boga, tak też stanowi doskonałość człowieka (…). Miłość skłoniła do wyboru kapłaństwa, miłość wiąże go, iż winien życie swoje oddać za zbawienie trzody. Od początku pasterskiego życia aż do końca, jedna jest, wciąż nagląca pobudka, która w niewolę podbija i wspiera, i powoli pochłania wszystkie żywotne władze kapłana, a tą pobudką jest miłość. (…)” Vicarius charitatis Christi.
Liturgia Wielkiego Czwartku kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, na pamiątkę pojmania Chrystusa.
„Tę Mękę Pańską mamy w Wielkim Tygodniu więcej, niż kiedyidziej rozmyślać, a przez pobożne rozmyślanie pobudzać się do żalu za swe grzechy, które ją spowodowały. Żal za grzechy łączymy z mocnem postanowieniem poprawy życia, abyśmy tym sposobem mogli z zmartwychwstałym Zbawicielem naszem zmartwychwstać z grzechów.” Bł. Ignacy
Podczas Litrugii Wielkiego Piątku wsłuchujemy się w opis męki Pańskiej i adorujemy Krzyż Święty.
Liturgia kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
WIELKA SOBOTA
Wigilia Paschalna to czas rozpoczęcia świętowania Zmartwychwstania Chrystusa. Uroczysta Eucharystia rozpoczyna się liturgią świata i poprzez bogatą litrugią słowa prowadzi do spotkania z Jezusem w Eucharystii. Wigilia Paschalna to także moment odnowienia naszych przyrzeczeń chrzcielnych i chrztu katechumenów.
“Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, inaczej Wielkanocą zwana, jest najważniejszą uroczystością chrześciańską. Potwierdza ona wszystkie tajemnice Wiary św., które w ciągu roku czynimy w ustanowionych świętach i uroczystościach. Gdyby był Pan Jezus nie zmartwychwstał – cała Jego nauka nie miałaby zwolenników, czyli wyznawców, i nasza Wiara katolicka nie byłaby prawdziwą.” Bł. Ignacy Kłopotowski